Tanzania

Leczenie chirurgiczne i opieka medyczna nad kobietami w ciąży i małymi dziećmi. Zakup specjalistycznego sprzętu do lokalnego szpitala w Nyangao

Dlaczego?

Dlaczego pomagamy w Tanzanii?

W Tanzanii głównym problemem w obszarze leczenia chirurgicznego jest niewielka liczba specjalistów. Na około 57 milionów mieszkańców przypada nieco ponad 260 chirurgów. Dodatkowo borykają się oni z brakiem dostępu do podstawowego sprzętu, leków i stale rosnącą liczbą chorych, którzy są głównie ofiarami wypadków komunikacyjnych.

Regiony Lindi i Mtwara liczące około 2 mln mieszkańców są jednymi z biedniejszych obszarów kraju. Do szpitala w Nyangao przybywa wiele pacjentów z odległych o 250-300 km miejscowości, a także z sąsiadującego Mozambiku. Szpitale o podobnym poziomie leczenia znajdują się w stolicy odległej o 500 km.
Co najbardziej zaskoczyło mnie w Nyangao? Chyba skala anemii wśród ciężarnych. Duża jest też liczba pacjentek zarażonych wirusem HIV.
Beata Stecz-Niciak,
lekarz ginekolog
Jak?

Jak pomagamy w Tanzanii?

Wspieramy kadrę medyczną pracującą na południu kraju, w regionach Lindi i Mtwara. To dla nich organizujemy specjalistyczne szkolenia i seminaria, doposażamy oddziały w sprzęt medyczny, jak również pomagamy w rozbudowie oddziału intensywnej terapii noworodków oraz oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala St. Walburg’s w Nyangao.

Uruchamiamy przychodnię chirurgiczną w Mtwarze, w której przyjmować będą lekarze – absolwenci staży w Muhimbili Orthopeadic Institute z Dar es Salaam. Zapewniamy odpowiednie warunki do nauki w szkole pielęgniarek poprzez remont budynku i wyposażenie go w niezbędny sprzęt. Wyposażamy akuszerki z regionu w plecaki dla położnych.

Lekarze z Polski, oprócz prowadzenia szkoleń i pracy w szpitalu, wspierają medyczny zespół wyjazdowy szpitala, który leczy mieszkańców odległych rejonów. Podczas takich wizyt pacjenci są badani, otrzymują najpotrzebniejsze leki lub kierowani są do szpitala.
192
uczestników
staży i seminariów
500
badań histopatologicznych
w profesjonalnym laboratorium
1
rozbudowany
oddział intensywnej terapii noworodków
komu pomagamy?

Historie osób

Znad palenisk unosi się dym a w przyszpitalnych barakach dziesiątki kobiet tłoczą się w ciemnych pomieszczeniach kiedy nad Nyangao wstaje świt. To krewne i żony pacjentów. Szpital nie zapewnia chorym pożywienia, więc kiedy ktoś z rodziny trafia do szpitala, któraś z kobiet musi przyjechać tutaj z nim.

poznaj Shailę

Już niedługo w szpitalu w Nyangao zacznie działać zupełnie nowy oddział dla dzieci, których życie jest zagrożone. Kilka budynków dalej robotnicy budują nowe skrzydło szpitala. Oprócz oddziału intensywnej opieki noworodka powstanie też oddział położniczy. Ze względu na trudne warunki życia wiele kobiet ma anemię. W czasie ciąży nie mogą zapewnić dziecku odpowiednich warunków do rozwoju. Wcześniactwo czy śmierć dziecka w okresie porodu albo jeszcze w łonie matki jest w Tanzanii powszechne. Do szpitala w Nyangao przyjechała Beata Stecz-Niciak, ginekolog Polskiej Misji Medycznej. – Co najbardziej zaskoczyło mnie na miejscu? Chyba skala anemii wśród ciężarnych. Duża jest też liczba pacjentek zakażonych HIV – mówi lekarka. Jedna z jej pacjentek, Shaila, niedawno się urodziła i już musiała stoczyć pierwszą walkę o życie. W czasie ciąży matka dowiedziała się, że jest nosicielką HIV. W Tanzanii każdego dnia przybywa około 200 nowych nosicieli wirusa. Choć problem HIV w Afryce nadal jest bardzo poważny, to w Tanzanii w ciągu ostatniej dekady nastąpił ogromny postęp, jeśli chodzi o profilaktykę i leczenie wirusa. Prawie 75% nosicieli jest świadoma swojej choroby i większość z nich przyjmuje leki antyretrowirusowe.

01

01

Kto pomaga?

Kto pomaga w Tanzanii?

Jesteśmy jedną z niewielu polskich organizacji pozarządowych, które udzielają pomocy medycznej. Pomagamy tam, gdzie potrzeby są największe. Nasza pomoc ma charakter długofalowy – przynosi trwałe zmiany w społecznościach, które wspieramy.
Polska misja medyczna
Małgorzata Olasińska-Chart
koordynator projektu
Współfinansowanie
Polska Pomoc
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Partner
Szpital St. Walburg's w Nyangao
Szpital założony w 1959 roku przez siostrę Teklę Stinnesbeck. Pierwszy w regionie. Władze szpitala szacują, że ich placówka jest jedyną w zasięgu dla prawie 900 tys. ludzi.
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.