PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Tanzania

Tanzania

1 kwietnia 2018r. Polska Misja Medyczna rozpoczyna realizację projektu „Podniesienie jakości leczenia chirurgicznego oraz opieki nad matką i dzieckiem w regionach Lindi i Mtwara w Tanzanii”. Projekt skupiony będzie na pomocy w szpitalu w Nyangao w południowo-wschodniej części kraju.

Główne problemy, z jakimi boryka się Tanzania w obszarze leczenie chirurgicznego, to brak odpowiedniej kadry medycznej, głównie lekarskiej (ok. 100 chirurgów na 50 milionów ludności), brak podstawowego sprzętu, leków i materiałów medycznych oraz gwałtowny wzrost liczby chorych z urazami, głównie ofiarami wypadków komunikacyjnych.

Tegoroczny projekt PMM w Tanzanii będzie skupiał się, podobnie jak nasza dotychczasowa pomoc w tym regionie, na opiece nad matką i dzieckiem – noworodkiem i dzieckiem do piątego roku życia oraz poprawie jakości pomocy medycznej chirurgicznej, co stanowi kontynuację projektów szpitala z 2015, 206 i 2017 roku realizowanych w ramach Polskiej Pomocy w formie Małych Grantów. Na miejscu podczas kilkutygodniowych wyjazdów projektowych działania szkoleniowe będą prowadzić polscy lekarze: chirurg-ortopeda oraz ginekolog-położnik.

Szczegółowe działania w ramach projektu zakładają m. in.:

- kontynuację praktyk na oddziale chirurgicznym szpitala w Nyangao dla lekarzy z okolicznych szpitali Regionów Lindi i Mtwary dla 8 osób,

- zorganizowanie seminarium dla lekarzy z 12 okolicznych szpitali na temat leczenia urazów

- szkolenia dla personelu, w tym: seminaria i praktyki w szpitalu dla pielęgniarek i położnych,

- przebudowa traktu operacyjnego,

- uzupełnienie instrumentów chirurgicznych na salach operacyjnych i opatrunkowych,

- wymiana fartuchów i bielizny operacyjnej,

- finansowanie leczenia tzw. przetok położniczych pęcherzowo pochwowych,

- finansowanie badań histopatologicznych przeprowadzanych w szpitalu przez rok,

- zapewnienie ubiorów i wyposażenia osobistego personelu sali porodowej w: fartuchy, koszule i spodnie, okulary ochronne, gumowe buty ochronne (kalosze), plastikowe fartuchy ochronne,

- poprawa stanu i wyposażenia sali porodowej: remont i doposażenie w niezbędne narzędzia, sprzęty i meble,

- doposażenie oddziału położniczego i drobny remont istniejących urządzeń,

- wyposażenie akuszerek z regionu w plecaki dla położnych.

St. Walburg’s Hospital jest średniej wielkości (200 łóżek i 4 podstawowe oddziały) szpitalem misyjnym w słabo rozwiniętej południowo wschodniej części Tanzanii. Szpital, współpracując z lokalną administracją, pełni także rolę szpitala powiatowego – District Hospital. Zasięg działania szpitala to tzw. Lindi Rural District (Powiat) liczący 200000 mieszkańców. Ponieważ jednak szpital cieszy się dobrą renomą a także oferuje poziom leczenia, szczególnie chirurgicznego, ortopedycznego a także opieki nad matką i dzieckiem znacznie wyższy niż w okolicznych, jego praktyczny zasięg jest dużo, dużo większy. Przybywa tu wielu pacjentów z miejscowości odległych o 250-300 kilometrów regionów Lindi i Mtwara liczących 2 miliony ludności a także z sąsiadującej części Mozambiku. Szpitale o podobnym poziomie leczenia znajdują się w stolicy odległej o 500km.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.