PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Szkolenia w Senegalu

Szkolenia w Senegalu

Po zakończeniu niezwykle ważnego etapu realizacji projektu w Senegalu - remontu i doposażeniu przychodni St. Laurent, która teraz może działać cały rok, rozpoczęła się intensywna faza szkoleń.

Nasza wolontariuszka pielęgniarka i ratownik medyczny Basia Wójcik prowadziła szkolenia dla personelu w Przychodni St. Laurent prowadzonej przez siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi w Dakarze. Podczas zajęć omówione zostały tematy związane z badaniami kobiety ciężarnej, ostrymi stanami położniczymi oraz resuscytacją noworodka. W zajęciach uczestniczyło 13 osób. Kolejne z serii szkoleń - w zakresie badań prenatalnych, najczęstszych zachorowań w ciąży, a także reanimacji noworodka i kobiety ciężarnej – Basia prowadziła w przychodni w Ngohe, rejon Diourbel. Jednocześnie zapoznajemy się ze stanem wyposażenia oraz potrzebami Szkoły Położnych St.Martin w Dakarze.

Lekarz ginekolog Henryk Mazurek prowadzi od 24 października szkolenia z obsługi USG dla uczennic drugiego  i trzeciego roku Szkoły Położnych St.Martin w Dakarze. Uczennice wykazują duże zainteresowanie szkoleniem, a jedna z nich stwierdziła, że dzisiejsza położna bez umiejętności obsługi USG nie może spełniać swojej roli. Słowa te nabierają znaczenia gdy umieścimy je w kontekście ogólnego braku lekarzy ginekologów w Senegalu. Dwóch lekarzy ginekologów przypada na cały dystrykt Diourbel, gdzie także prowadzimy nasze działania projektowe.

Szkolenia są prowadzone w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności profilaktyki diagnostyki i leczenia najczęstszych powikłań w ciąży poprzez szkolenia personelu lokalnego, remont i doposażenie ośrodków zdrowia w Dakarze, Ngohe, Senegal”  współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Więcej o projekcie tutaj: http://www.pmm.org.pl/pl/senegal/