PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Pobierz program PIT

Słońce się do nas uśmiechnęło

Słońce się do nas uśmiechnęło

26 października to dla mieszkańców Thiaroye ważny dzień. Od teraz kobiety i dzieci poniżej 5 roku życia będą mogły korzystać z powiększonej sali dietetycznej w ośrodku zdrowia wybudowanym przez Polską Misję Medyczną przy wsparciu programu Polska Pomoc.

- Moje serce się raduje, kiedy patrzę na ten budynek, na to, że kobiety nie będą musiały już ściskać się w korytarzu, ale zostaną przyjęte w pięknej i nowoczesnej sali – mówi siostra Ksawera, Urszulanka, z pochodzenia Polka, mieszkająca od 30 lat w Senegalu.

W ośrodku zdrowia lokalni dietetycy i pracownicy socjalni będą prowadzić szkolenia z zakresu zdrowego odżywiania i przeciwdziałania niedożywieniu, które przeciętnie w Senegalu wynosi 9%. Niezmienne pozostają przyjęcia i konsultacje medyczne oraz działania edukacyjne.

- Wsparcie edukacyjne odgrywa znaczącą rolę w budowaniu świadomości zdrowego odżywiania, które zapewnia prawidłowy rozwój dzieci i zmniejsza zachorowalność oraz śmiertelność – dodaje Xymena Dyduch, koordynator projektu Polskiej Misji Medycznej w Senegalu.

Do ośrodka zdrowia mogą zgłosić się wszyscy, którzy mają problem medyczny, z kolei działania edukacyjne skierowane do 1000 matek z małymi dziećmi, będą realizowane przez pracowników socjalnych. Pracownicy będą organizować wizyty domowe, podczas których doradzą rodzinie w kwestii zrównoważonej diety i zrealizują pokazy kulinarne.

Projekt „Zdrowo i lokalnie” - zwalczanie niedożywienia wśród dzieci poniżej 5 roku życia oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią w Senegalu jest realizowany przez Polską Misję Medyczną i współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na miejscu PMM współpracuje także ze Stowarzyszeniem Katolickich Placówek Zdrowia w Senegalu i Siostrami Urszulankami.