PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Słońce się do nas uśmiechnęło

Słońce się do nas uśmiechnęło

26 października to dla mieszkańców Thiaroye ważny dzień. Od teraz kobiety i dzieci poniżej 5 roku życia będą mogły korzystać z powiększonej sali dietetycznej w ośrodku zdrowia wybudowanym przez Polską Misję Medyczną przy wsparciu programu Polska Pomoc.

- Moje serce się raduje, kiedy patrzę na ten budynek, na to, że kobiety nie będą musiały już ściskać się w korytarzu, ale zostaną przyjęte w pięknej i nowoczesnej sali – mówi siostra Ksawera, Urszulanka, z pochodzenia Polka, mieszkająca od 30 lat w Senegalu.

W ośrodku zdrowia lokalni dietetycy i pracownicy socjalni będą prowadzić szkolenia z zakresu zdrowego odżywiania i przeciwdziałania niedożywieniu, które przeciętnie w Senegalu wynosi 9%. Niezmienne pozostają przyjęcia i konsultacje medyczne oraz działania edukacyjne.

- Wsparcie edukacyjne odgrywa znaczącą rolę w budowaniu świadomości zdrowego odżywiania, które zapewnia prawidłowy rozwój dzieci i zmniejsza zachorowalność oraz śmiertelność – dodaje Xymena Dyduch, koordynator projektu Polskiej Misji Medycznej w Senegalu.

Do ośrodka zdrowia mogą zgłosić się wszyscy, którzy mają problem medyczny, z kolei działania edukacyjne skierowane do 1000 matek z małymi dziećmi, będą realizowane przez pracowników socjalnych. Pracownicy będą organizować wizyty domowe, podczas których doradzą rodzinie w kwestii zrównoważonej diety i zrealizują pokazy kulinarne.

Projekt „Zdrowo i lokalnie” - zwalczanie niedożywienia wśród dzieci poniżej 5 roku życia oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią w Senegalu jest realizowany przez Polską Misję Medyczną i współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na miejscu PMM współpracuje także ze Stowarzyszeniem Katolickich Placówek Zdrowia w Senegalu i Siostrami Urszulankami.