PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Pobierz program PIT

Rodzinny wolontariat w Malawi

Rodzinny wolontariat w Malawi

Chirurg ortopeda Karolina  Siwicka  z mężem Piotrem i dziećmi już od ponad 7 miesięcy jest w Blantyre w Malawi, gdzie wyjechali jako wolontariusze.

Karolina pracuje jako ortopeda w szpitalu Beit Cure gdzie wraz z zespołem operuje i leczy często bardzo skomplikowane schorzenia i deformacje. Części wykonywanych  tu  zabiegów nikt nie podjąłby się  nawet w polskich czy europejskich ośrodkach ze względu na bardzo nikłe szanse powodzenia. Ale tu nikt się nie poddaje. Często sam zespół szuka możliwości, innowacyjnych rozwiązań  i przygotowuje plan operacji przez kilka tygodni, również pracując sporo po godzinach. W szpitalu pobierane są opłaty za leczenie osób dorosłych, dzieci leczy się za darmo. Zdarza się że pojawią się tu chorzy z Mozambiku – ich podróż do szpitala trwa 3 doby- im też się nie odmawia pomocy.

W samym szpitalu oprócz ortopedów pracują także lekarze rodzinni i interniści. Niezwykle ważne jest, aby każdego przed kwalifikacją do zabiegu dokładnie zbadać i jeśli stwierdzone zostaną dodatkowe infekcje lub niedożywienie – pacjent najpierw jest leczony i dożywiany.

Pacjentów jest bardzo dużo. Karolina pracuje po 12 godzin dziennie , tak samo jak jej koledzy z zespołu. Nowy tydzień zaczynają w niedzielę po godz.16.00 kiedy do szpitala kierowani są pacjenci do przyjęcia i zabiegów rozpisanych w kolejnym tygodniu. W tym samym czasie jej mąż pomaga w pracach administracyjno-logistycznych szpitala. W miarę możliwości naprawia  także sprzęt czy m.in. ze zużytych, niepotrzebnych materiałów buduje chodziki.

Karolina nie narzeka na nadmiar obowiązków, widać  jak bardzo cieszy ją praca i jaką sympatią i szacunkiem darzą pacjenci.  W najbliższych dniach ma dotrzeć dostawa implantów z Indii i materiałów  medycznych -  niezbędnych do wykonywania zabiegów  - zamówione dzięki środkom przekazanym przez Polską Misję Medyczną.

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP