PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Program dożywiania dzieci w Zambii

Program dożywiania dzieci w Zambii

Polska Misja Medyczna  we współpracy i za pośrednictwem St. Joseph's  Rural Health Centre w Chamilali-distrikt Nyimba realizuje od września 2017r. projekt żywnościowy w Zambii. Potrwa on 6 miesięcy a jego celem jest podniesienie poziomu odżywienia dzieci poniżej piątego roku życia. Projekt ze strony centrum koordynuje polska zakonnica, s. Józefa Słaba.

Potrzeba realizacji projektu wynika z sytuacji, która panuje na terenie, gdzie pracownicy centrum medycznego leczą pacjentów. Zgodnie z raportami centrum, 60% dzieci poniżej piątego roku życia jest niedożywionych. To prowadzi do osłabienia i nieprawidłowości w rozwoju dziecka oraz zwiększa zagrożenie chorobami związanymi z niedoborem żywności. Podopieczni ośrodka cierpią biedę, dlatego nie mogą zaspokoić wszystkich potrzeb swoich dzieci w wystarczający sposób. Pracownicy centrum znaleźli jednak rozwiązanie, które polega na uczeniu matek, jak przygotowywać posiłki  składając e się na zrównoważoną dietę przy użyciu lokalnych dostępnych produktów spożywczych.

Odbiorcami projektu będą: rodzice i opiekunowie, szefowie wsi, tzw. komitety sąsiedzkie, pracownicy służby zdrowia we wspólnocie. Zaangażowanie wszystkich tych grup pozwoli dotrzeć do maksymalnie dużej grupy matek z cenną wiedzą o tym, jak zdrowo karmić swoje dzieci. Uczenie matek będzie odbywało się między innymi przez pokazy gotowania, które pomogą wprowadzić w życie program zdrowotny, by każde dziecko – bez względu na status społeczny rodziny – odżywiało się prawidłowo. Pokazy gotowania będą również okazją do rozmów i informowania o innych ważnych kwestiach zdrowotnych, jak kwestie używania toalet, czyszczenia ich, dbania o środowisko, picie czystej wody, higieny osobistej.

Pomysłodawcy projektu zakładają, że jego działania mogą pomóc  prawie pół tysiącom dzieci.

Ewa Piekarska odwiedziła centrum i dowiedziała się o jego potrzebach w kwietniu tego roku, podczas podróży do Afryki. W zambijskim Chamilala Mission Hospital s. Józefa otworzyła  tzw. shelter (dom) dla kobiet w ciąży. Kobiety  z odległych terenów, mogą przez ostatnie tygodnie ciąży zatrzymać się tam i pomieszkać do czasu rozwiązania. Na misji uprawia się moringę , która ze względu na właściwości odżywcze została uznana jako „superfood” i  zmielony proszek rekomenduje się tam zwłaszcza dla osób niedożywionych.