PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Pomoc dla dzieci z Aleppo

Pomoc dla dzieci z Aleppo

Od 6 do 10 lutego Ewa Piekarska i Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej przebywały na terenie Turcji, przy granicy z Syrią. Głównym celem wyjazdu było przekazanie funduszy i zakup leków dla dwóch syryjskich szpitali oraz rozpoznanie sytuacji w kwestii możliwości zaproszenia syryjskich dzieci na leczenie w Polsce.

PMM udziela pomocy Syryjczykom za pośrednictwem organizacji Balsam Medical Organization, która prowadzi m. in. dwa szpitale – w zachodnim Aleppo i w prowincji Idlib. Przedstawicielki PMM podpisały z Balsam Mediorg umowę partnerską, a środki zebrane dzięki indywidualnym wpłatom od Polaków, 20 000 USD, zostały wpłacone na konto organizacji na rzecz zapłaty za leki. Pierwsza partia leków została już odebrana i przekazana do szpitali, druga partia – dotrze do nich w ciągu kilkunastu dni.

Ewa Piekarska i Małgorzata Olasińska-Chart były również w miejscowości Kilis,  na granicy syryjsko-tureckiej, gdzie pod opieką wujka i jego rodziny mieszka jedenastoletnia Syryjka Hibe. Trzy lata temu straciła obie nogi powyżej kolan, a pomoc w Turcji nie jest dla niej możliwa, ponieważ protezy wykonane przez turecką służbę zdrowia były wadliwe                      i dziewczynka nie mogła na nich chodzić. Ewa i Małgorzata dostały też informacje o dwóch innych przypadkach dzieci, którym w Turcji nie udało się pomóc i które mogłyby być leczone w Polsce. Wysłanniczki PMM pojechały też do tzw. Point Zero w Cilvegozu na granicy syryjsko-tureckiej, gdzie granicę przekraczały tysiące uchodźców, a tuż za tzw. grey zone znajduje sie syryjski szpital Bab Alhawa, w którym leczone są syryjskie dzieci, a w przypadku braku możliwości pomocy, odsyłane na leczenie do Turcji.

Ze strony władz miast: Krakowa i Sopotu potwierdzone zostały deklaracje przyjęcia na leczenie syryjskich dzieci i PMM jest w stałym kontakcie z ich przedstawicielami. Kilka innych miast również wyraziło chęć udzielenia takiej pomocy. Wciąż jednak oczekiwana jest decyzja władz państwa, czy wyrażą zgodę na przyjazd dzieci z opiekunami na teren naszego kraju.

O naszych działaniach informują media:

http:/www.radiokrakow.pl/galerie/polska-misja-medyczna-dla-aleppo/

https://www.tvp.info/28813304/16022017-1630

http://krakow.onet.pl/polska-misja-medyczna-chce-leczyc-w-krakowie-piecioro-dzieci-z-aleppo/c13n42l

http://fakty.interia.pl/autor/dariusz-jaron/news-syryjskie-dzieci-czekaja-na-gest-solidarnosci-z-polski,nId,2353023

http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/170219437-Polska-Misja-Medyczna-chce-leczyc-w-Krakowie-piecioro-dzieci-z-Aleppo.html#ap-1

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-polska-misja-medyczna-chce-leczyc-piecioro-dzieci-z-aleppo-w,nId,2352831

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/10,88283,21378735,polska-misja-medyczna-w-drodze-do-syrii.html

http://www.polsatnews.pl/wideo-program/20170205-wydarzenia-1850_6392912/

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21378805,syryjskie-dzieci-fatima-i-hibe-znajda-w-polsce-pomoc.html

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21337841,polska-misja-medyczna-wyleciala-do-turcji-po-leki-dla-dzieci.html