PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Pomaganie na szczycie

Pomaganie na szczycie

5895 m.n.p.m. to wysokość, na której rozpoczął się najwyżej położony maraton na świecie. Jego uczestnicy, by wziąć udział w biegu, musieli najpierw na szczyt samodzielnie wejść. Opiekę medyczną nad nimi sprawowała Polska Misja Medyczna. Współpraca przy Kilimanjaro Extreme Marathon była dla PMM okazją do rozeznania warunków i potrzeb ratownictwa górskiego na najwyższej górze Afryki.  Stowarzyszenie planuje zainicjowanie działań edukacyjnych w tym obszarze w Tanzanii.

            – Na Kilimanjaro z każdym rokiem wchodzi co raz więcej ludzi i są to wyprawy co raz lepiej zorganizowane i wyposażone, a jednak jakość pomoc medycznej, która jest udzielana poszkodowanym w drodze pozostawia wiele do życzenia – mówi Ewa Piekarska, prezes PMM, która uczestniczyła w wejściu na szczyt podczas Kilithonu – mamy w szeregach naszych wolontariuszy osoby z wiedzą i doświadczeniem odpowiednim, by szkolić tanzańskich ratowników i podnieść poziom pomocy. Będzie to poszerzenie zakresu naszych działań na kontynencie afrykańskim, gdzie między innymi prowadzimy szkolenia z zakresu ratownictwa specjalistycznego – zapowiada Ewa Piekarska.

Edukacja personelu medycznego, obok udzielania bezpośredniej pomocy medycznej jest jednym z podstawowych zadań,  które realizuje Polska Misja Medyczna w różnych rejonach świata. Podnoszenie poziomu wiedzy daje długofalowe rezultaty, a wyszkoleni przez PMM pracownicy szpitali, ośrodków i punktów zdrowia oraz klinik mobilnych na terenach, gdzie dostęp do pomocy medycznej jest mocno ograniczony, przekazują wiedzę dalej.  Tego typu projekt Stowarzyszenie chce realizować w Tanzanii. Ewa Piekarska nawiązała kontakt z dyrekcją parku narodowego, na którego terenie leży Kilimanjaro oraz z ambasadą RP w tym kraju; rozmowy trwają.

Kilimanjaro Extreme Maraton to najwyżej położony maraton na świecie, który odbył się w grudniu 2017r. Linia startu znajdowała się na szczycie najwyższej góry Afryki. Jego pomysłodawcą jest Polak, Michał Gawron. Polska Misja Medyczna w osobach Anny Gregorczyk i Ewy Piekarskiej objęła opieką medyczną jego uczestników.

Więcej o maratonie tutaj: http://kiliextrememarathon.com/