PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Pobierz program PIT

Polska pulmonolożka w Malawi

Polska pulmonolożka w Malawi

Arletta Chryścionko, specjalistka chorób wewnętrznych i chorób płuc z Trójmiasta, od ponad tygodnia jest w Malawi, gdzie pracuje jako wolontariusz. To jej drugi wyjazd wolontariacki do tego kraju. Arletta na kilkanaście dni dołączyła do rodziny Siwickich, którzy są w Malawi od maja.

Wolontariuszka pracuje w Queen Elizabeth Hospital w Blantyre, gdzie już pierwszego dnia przyjmowała pacjentów, m.in. ze znaczną nadczynnością tarczycy – jednak w Malawi nie ma możliwości zbadania poziomu hormonu tarczycy z powodu braku odczynników, więc diagnostyka jest utrudniona – czy powikłaniami spowodowanymi nadciśnieniem tętniczym. Jedna z pacjentek z tym schorzeniem będzie korzystała z holtera, który PMM zakupiła ze zbiórki.  Arletta uczy personel obsługi holtera i nebulizatora, który również kupiliśmy dzięki Państwa pomocy. Sprawnie działa komputer, który przekazaliśmy szpitalowi rok temu do badań przy użyciu spirometru.

W kolejnych dniach Arletta pracowała także podczas dyżuru kliniki wyjazdowej – w wiosce kilkadziesiąt kilometrów od Blantyre. Na badania zgłosiło się  około 100 pacjentów, których badały dwie pielęgniarki i dwoje lekarzy, w tym nasza wolontariuszka. Kilkoro pacjentów miało zapalenie płuc lub oskrzeli,u kilku rozpoznano astmę lub nadciśnienie tętnicze.  Zgłosiło się również wiele mam z dziećmi z problemami skórnymi, które są skutkiem skażonej wody. Oprócz leków, które przekazano chorym po badaniach, lekarze przywieźli  mydło i zalecali kąpiel dzieci w przegotowanej wodzie. Teraz w Malawi jest pora sucha, tamtejsza zima: wieczory i noce są zimne, 13-15 stopni, a dzieci ubierają tylko lekkie koszulki, więc personel kliniki wyjazdowej zadbał o coś ciepłego do ubrania dla nich.

Praca Arletty to nie tylko dyżury, ale także a właściwie przede wszystkim: edukacja lokalnego personelu, który na co dzień korzysta z zakupionego przez nas sprzętu i dba o malawijskich pacjentów.  Arletta przekazuje swoją wiedzę wszystkim pracownikom szpitala a szczególnie młodym lekarzom, którzy jej asystują przy badaniach.

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP