PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Pomoc Dla Jemenu

Polska Misja Medyczna w Irackim Kurdystanie

Polska Misja Medyczna w Irackim Kurdystanie

Polska Misja Medyczna razem z włoska organizacją Terre Des Hommes prowadzi w Irackim Kurdystanue projekt „Wsparcie rozwoju podstawowej opieki medycznej, poprawa warunków  higienicznych i edukacja medyczna w prowincji Diyala dla uchodźców, osób przesiedlonych i ludności lokalnej” . Wspólne działania mają na celu wsparcie podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej dla uchodźców z Syrii oraz przesiedlonych irackich rodzin, przebywających w pięciu obozach w prowincji Erbil: Baharka: 4188 osób, Harsham: 282 osób, Qushtapa: 7610 osób, Darashakran: 11405 osób, Kawergosk: 7905 osób,  łącznie pomoc otrzymuje ok. 32 000 osób.

Polska Misja Medyczna uruchomiła klinikę mobilną, w której zatrudnionych jest dwoje lekarzy, pielęgniarka i farmaceutka. Klinika prowadzi specjalistyczne konsultacje medyczne dla dzieci i kobiet mieszkających w obozach. Dodatkowo rejestrowane są przypadki ubytków zdrowia związanych min. ze wzrokiem, słuchem, niepełnosprawnością ruchową, zmianami skórnymi, guzami i skutkami chorób przewlekłych. Regularnie pacjenci mają badany poziom insuliny i ciśnienia tętniczego, mają też zapewniony dostęp do bezpłatnych leków.

 Pediatra dr Zamdar Mohammad Jezhni bada chłopca, który skarży się na bóle brzucha. Badanie odbywa się w gabinecie lekarskim w kontenerze w obozie Baharka, zamieszkałym przez 1320 przesiedlonych rodzin. Klinika mobilna przyjeżdża tu w każdy poniedziałek. Dr Hameed przyjmuje dziennie ok. 65 pacjentów.  Jest jedynym pediatrą w obozie.

Ginekolog dr Zina Mohammed Idris bada dziecko, z którym do gabinetu w obozie Kawergosk przyszła młoda mama. Opieka nad kobietami w ciąży i małymi dziećmi to główne obowiązki dr Idris. Jest jedynym ginekologiem pracującym w obozie, gdzie 75% mieszkańców, czyli ok. 5900 osób to kobiety i dzieci. Dr Idris przyjeżdża do obozu z kliniką mobilną w każdą niedzielę. Także kilkuletnie dziewczynki są jej pacjentkami. Mamy zwykle wolą by ich małe córki były badane przez lekarza-kobietę.

Ten kilkuletni pacjent dr Zamdara cierpi na rozległe zapalenie i grzybicę skóry głowy. Przyszedł z mamą i bratem. Wielomiesięczne zaniedbania higieniczne, a także wcześniejszy brak lekarza w obozie sprawiają, że do lekarzy kliniki mobilnej Polskiej Misji Medycznej trafia wiele pacjentów z przewlekłymi chorobami skóry i nieleczonymi infekcjami.

Bezpłatne leki są wydawane z okna apteki, mieszczącej się w osobnym kontenerze. Polska Misja Medyczna zwiększyła ponad dwukrotnie dostawy leków, lekarze klinki leczą miesięcznie ponad 2600 pacjentów.

 Zdjęcia – Grzegorz Banaszak/PMM

Partnerzy projektu

Projekt „Wsparcie rozwoju podstawowej opieki medycznej, poprawa warunków  higienicznych i edukacja medyczna w prowincji Diyala dla uchodźców, osób przesiedlonych i ludności lokalnej” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP.