PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Pobierz program PIT

PMM wybudowała w Mjanmie ośrodek zdrowia

PMM wybudowała w Mjanmie ośrodek zdrowia

Ośrodek zdrowia dla 1600 pacjentów miesięcznie, opieka medyczna i darmowe leki dla 600 dzieci i 400 kobiet w ciąży, szkolenia dla położnych i akuszerek oraz przyszłych matek, szczepienia dla młodzieży – to efekty siedmiu miesięcy działań Polskiej Misji Medycznej w okręgu Wakema Township w delcie rzeki Irawadi. Projekt jest kontynuowany w 2018r.

- Naszą pomoc kierujemy przede wszystkim do kobiet w ciąży, matek w okresie poporodowym oraz dzieci z terenów wiejskich – mówi Magdalena Komperda, koordynatorka projektu – początkowo było to dla nas duże wyzwanie, ponieważ nie mieliśmy wcześniej doświadczenia w tym obszarze kulturowym, ale po dwóch latach działań w Mjanmie i ich efektach wiemy, że mają one sens.

Projekt „Mjanma - działania położniczo – edukacyjne, działania medyczne oraz WASH w regionie delty Irawadi” był realizowany od maja do grudnia 2017r. i obejmował działania edukacyjne w obszarze położnictwa i higieny oraz bezpośrednią pomoc medyczną: badania i szczepienia.

Niska liczba wykwalifikowanego personelu medycznego, trudności z dotarciem do wielu wiosek położonych w delcie rzeki, szczególnie w porze deszczowej, niska świadomość zdrowotna – to najważniejsze trudności, z jakimi mierzą się przyszłe matki. Dlatego też 85% kobiet w ciąży decyduje się na poród w domu.

Polska Misja Medyczna w ramach realizowanego projektu przeprowadziła szkolenia dla 90 położnych i akuszerek z tematu zdrowia okołoporodowego i WASH. Zorganizowaliśmy również szkolenia dla 200 kobiet oczekujących dziecka z zakresu zdrowia w trakcie ciąży, opieki nad noworodkiem i metod antykoncepcyjnych. Była to kontynuacja cyklu szkoleń, który realizowaliśmy w 2016r.

Zapewniliśmy również opiekę medyczną oraz dostęp do darmowych leków ponad 600 dzieciom oraz około 400 kobietom w ciąży. Zaszczepiliśmy 280 dzieci w wieku szkolnym przeciw WZW typu B.

By poprawić dostęp do opieki położniczej w obszarze Wakema Twonship zbudowaliśmy lokalny ośrodek zdrowia wyposażony w salę porodową. Ośrodek przyjmuje 1 600 pacjentów miesięcznie. Składa się z poczekalni dla pacjentów, gabinetu medycznego, pomieszczenia dla pielęgniarki, magazynu medycznego i porodówki. Wyposażony jest w system sanitarny, własną studnię, zbiornik wodny na dachu budynku i prąd.

Projekt „Mjanma - działania położniczo – edukacyjne, działania medyczne oraz WASH w regionie delty Irawadi” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

PMM w Mjanmie w 2017r.:

 

 

Kontakt:

Paulina Bandura

Specjalista ds. PR Polskiej Misji Medycznej

tel. 606 40 74 74,

mail: paulina.bandura@pmm.org.pl

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP