PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Pobierz program PIT

PMM w Papui Nowej Gwinei

PMM  w Papui Nowej Gwinei

Nasi dzielni wolontariusze: Przemysław Lipiński, Katarzyna Błądek i Tomasz Grzelczak  są już  w Papui Nowej Gwinei i pracują w szpitalu w Kundiawa Town.

Katarzyna szkoli miejscowych stomatologów także leczy pacjentów stomatologicznych, m. in. w ośrodku zdrowia w Chuave, przy asyście stomatologa z Kundiawy i jego pomocnika. Pacjenci byli przyjmowani w dawnym gabinecie dentystycznym, obecnie pozbawionym personelu i prądu.

Przemysław zapoznaje się z potrzebami oddziału chirurgicznego – na bloku są cztery sale, łącznie wykonuje się około 2000 zabiegów rocznie, co jest w tych warunkach  imponującym rezultatem – i przeprowadza szkolenia z zakresu leczenia ran, zespołu stopy cukrzycowej oraz obsługi przywiezionych urządzeń podciśnieniowych. Dyrektor szpitala wyznaczył dwoje lekarzy do praktycznego przeszkolenia z zakresu terapii podciśnieniowej i z nimi właśnie wykonywane były kolejne zabiegi aplikacji opatrunków ssących. Przeprowadzono również konsultacje innych chorych z ranami przewlekłymi. Tomasz przeprowadził szkolenie nt. leczenia bólu i skontrolował organizację szpitalnej apteki.

Dyrektorem szpitala w Kundiawie jest ks. dr Jan Jaworski, równocześnie wieloletni ordynator  trzech oddziałów zabiegowych : chirurgicznego, ortopedycznego i gruźlicy kości  w tym szpitalu.

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP