PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

PMM w Papui Nowej Gwinei

PMM w Papui Nowej Gwinei

Wolontariusze Polskiej Misji Medycznej: stomatolog Katarzyna Błądek, farmaceuta Tomasz Grzelczak i chirurg Przemysław Lipiński przez trzy tygodnie intensywnie pracowali w Papui Nowej Gwinei, lecząc i szkoląc tamtejszy personel medyczny i społeczność lokalną.

Gospodarzem naszych wolontariuszy w Kundiawie był ksiądz Jan Jaworski, także lekarz, pracujący w tamtejszym szpitalu. Poza tym wolontariusze działali w terenie – w miejscowościach, gdzie pomoc medyczna jest na co dzień niedostępna: w górskich wioskach, gdzie na przykład leczenie dentystyczne jest możliwe dzięki przenośnym unitom, które zakupione zostały przez PMM oraz w ośrodkach zdrowia, które na co dzień nie działają z powodu braku personelu i sprzętu.

Podczas pobytu w Kundiawie, wolontariusze uczestniczyli w obchodzie lekarskim na oddziałach ortopedycznym, chirurgicznym i gruźlicy kości. Przemysław Lipiński przeprowadzał wykłady z zakresu leczenia ran oraz wstępny instruktaż stosowania pomp podciśnieniowych, zapoznając słuchaczy z metodą miejscowej terapii podciśnieniowej; zakładał opatrunki podciśnieniowe pacjentom szpitala, przy asyście dr. Jaworskiego i w obecności personelu lekarskiego i pielęgniarskiego wszystkich oddziałów, szkolił w temacie zespołu stopy cukrzycowej oraz obsługi przywiezionych urządzeń podciśnieniowych. Przeprowadzono również konsultacje innych chorych z ranami przewlekłymi. Tomasz Grzelczak poprowadził szkolenie nt. leczenia bólu i skontrolował organizację szpitalnej apteki.

Kolejnym miejscem pracy wolontariuszy PMM był ośrodek w Muli. Przemysław Lipiński z pomocą miejscowych pielęgniarek i pielęgniarzy oraz Ks. Marka wykonał kilkanaście zabiegów chirurgicznych w znieczuleniu miejscowym. W tym czasie zespół stomatologiczny przyjął 51 pacjentów w siłowni parafialnej. Za fotel służyła ławeczka gimnastyczna.

W miejscowości Mendi Przemysław Lipiński prowadził wykłady w diecezjalnej szkole CHW w Mendi. Katarzyna Błądek od rana uczyła ekstrakcji zębów, a po południu zajęła się naprawą uzębienia adeptów szkoły katechistów. Przemysław Lipiński w tym czasie uczył szycia chirurgicznego, zaś Tomasz Grzelczak prowadził zajęcia nt. leczenia bólu, przeliczania dawek leków, higieny jamy ustnej, a także przygotowywania proszku do czyszczenia zębów. Podczas pracy w terenie i w diecezjalnym ośrodku zdrowia przeprowadzano zabiegi chirurgiczne, leczenie stomatologiczne i edukacja higieniczna pacjentów.

Na zakończenie projektu lekarze przekazali wszystkie używane do zabiegów narzędzia oraz pozostałe materiały medyczne.

Ogółem w trakcie misji wykonano 101 zabiegów chirurgicznych, przyjęto 376 pacjentów stomatologicznych, u których wykonano 233 ekstrakcje i 240 wypełnień.

Całość kosztów wyprawy sfinansowała firma TME – Transfer Multisort Elektronik.