PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Pobierz program PIT

PMM finansuje protezy dla dzieci z Syrii

PMM finansuje protezy dla dzieci z Syrii

Hebe, dziewczynka, która w trakcie bombardowania Aleppo straciła obie nogi, dostanie protezy. Dzięki wielomiesięcznym wysiłkom i staraniom Polskiej Misji Medycznej i wsparciu Ambasady RP w Ankarze, Hebe będzie znowu chodzić do szkoły i bawić się z dziećmi na podwórku. Jednak w Syrii jest jeszcze wiele dzieci, które w wyniku wojny straciły kończyny, potrzebują naszej pomocy. Jest wśród nich trzyletnia Maysa, która jest sierotą – jej rodzice zginęli od bomb a ona straciła nogę. 

 

Maysa jest syryjskim dzieckiem, urodzonym w małej,spokojnej wiosce Hama. Zanim skończyła dwa lata, we wrześniu 2015r. podczas bombardowania Hama, zginął jej ojciec Imad. Dwa miesiące później, bomba spadła dokładnie na dom Maysy, zabiła jej matkę Sawsan, zraniła siostrę Sana i uszkodziła nogę małej Maysy, która musiała być amputowana. - Wojna nie ma litości nawet dla takich małych dzieci – mówi doktor Mansour Alatrash z organizacji syryjskich lekarz Balsam Mediorg, z którą współpracuje PMM i która zajmuje się koordynacją pomocy dla Maysy oraz dla Hebe - obecnie Maysa mieszka z wujem Husseinem i babcią Manfy. Próbowaliśmy dostosować dla niej proste protezy, które są dostępne w Syrii, ale nie są dla niej odpowiednie. Potrzebuje dobrej, elektronicznej protezy – dodaje doktor Mansour.

 

Koszt protezy dla Maysy to około 80 tysięcy złotych. PMM zebrało już połowę tej kwoty, potrzeba jeszcze 40 tysięcy.

 

- Chcemy pomagać syryjskim dzieciom dwutorowo. Tym, które są w Syrii i nie mogą wyjechać, finansujemy proste protezy, dostępne tam na miejscu, których koszt to od 4 000 do 6 000 złotych – wyjaśnia Małgorzata Olasińska-Chart, koordynująca pomoc dla Syrii – jeśli dziecko przebywa na terenie Turcji, może otrzymać bardziej profesjonalną pomoc medyczną i lepszą protezę. Jest ona droższa, ale dziecko będzie z niej korzystać przez następne dwanaście lat. To taka proteza, którą kupilibyśmy sobie albo swojemu dziecku, gdyby przydarzyło mu się nieszczęście; elektroniczna i w pełni profesjonalna. Pozwoli wrócić dziecku do pełnej sprawności i normalnego życia.

 

Maysa i inne dzieci czekają na naszą pomoc. 

 

Jeśli chcesz pomóc, wejdź na http://www.pmm.org.pl/pl/zestawy-syria/

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP