PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Obrazy niewidzialnych

Obrazy niewidzialnych

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z Centrum Studiów Migracyjnych UJ organizują cykl wydarzeń pod tytułem „Images of the Unseen” (Obrazy niewidzialnych), które dotyczyć będą szeroko rozumianego kryzysu migracyjnego i jego konsekwencji dla zjednoczonej Europy.

Projekt, łączy wystawę fotografii Omara Marquesa, dokumentującego kryzys migracyjny w Grecji, Serbii, Na Węgrzech i w Austrii w latach 2015-17 z szeregiem wydarzeń stawiających sobie za cel zrozumienie obecnej sytuacji i jej konsekwencji. Obrazy, artystycznie zmodyfikowane pod okiem kurator Natalii Wiernik ukazują symboliczną nieobecność uchodźców w toczącej się o nich debacie politycznej i dyskursie publicznym.

Wystawa i towarzyszące jej wydarzenia odbędą się na terenie kompleksu Tytano przy ulicy Dolnych Młynów w Krakowie, w dniach 30 czerwca – 14 lipca 2017. W czasie dwóch tygodni zaplanowano debaty, dyskusje, warsztaty, pokaz filmu dokumentalnego, oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z fotografem.

Patronat nad wydarzeniem objął Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rektor Akademii Sztuk Pięknych oraz Rektor Akademii Górniczo Hutniczej.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie:  30 czerwca – 14 lipca 2017


30 czerwca 2017

Debata Panelowa (w języku angielskim, bez tłumaczenia)Krupnicza 33 (WPiA UJ), Sala Zielona

Godz. 9.00

Visions of Europe, Visions from Europe: The Experience of Migrant Journeys to the Promised Land

In the framework of the Euroculture Intensive Programme (Visions of Europe)

This panel discussion will help to bring to life the stories behind the images. An image can be powerful but when married to first-hand experience, real life stories and hard hitting academic research, a richer and more effective narrative may be told. The panel will bring together activists, aid-workers, researchers and migrants to discuss their experiences and visions of the crisis from different standpoints. The aim is to debate the various and often conflicting images of the migrant/refugee that have taken shape in Europe in a manner which allow the underlying human stories to be set against a broader backdrop of the events which have led to it.

 

Moderator: dr hab. Beata Kowalska – Professor of Sociology, Jagiellonian University

 

Wernisaż wystawy g.20:00

Tytano, Dolnych Młynów 10, Kraków (budynek vis a vis wejścia od ul.Dolnych Młynów, I piętro)

Wernisaż z udziałem Dziekana Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Partnerów, kuratorki i artysty.

 

3 lipca 2017
Tytano, Dolnych Młynów 10, Kraków (budynek vis a vis wejścia, I piętro)

Godz. 18:30

Dyskusja: Z bliska widać lepiej – spotkanie z udziałem pracowników organizacji humanitarnych działających w regionach konfliktów.
(w języku polskim)

Dyskusja z udziałem pracowników organizacji humanitarnych na temat motywacji jakie nimi kierują, codziennej pracy i rutynie, wyzwaniach i trudnościach, ale też o tym co sprawia, że praca tego typu daje satysfakcję i pozytywne emocje. Zapytamy o doświadczenia w pracy z uchodźcami, współpracy z jednostkami samorządu, administracji rządowej, policji i straży granicznej, a także o najciekawsze i najtrudniejsze momenty jakie zdarzyły im się do tej pory. Dyskusja da nam możliwość poznania pracy z uchodźcami z pierwszej ręki, pozwoli zapytać o te kwestie, które często przemilczane są w mediach.

Moderatorka:  AgnieszkaPikulicka-Wilczewska (New Eastern Europe)

 

4 lipca 2017

Tytano, Dolnych Młynów 10, Kraków (budynek vis a vis wejścia, I piętro)

Godz 19:00

Film „The LongestJourney” + panel /dyskusja z udziałem Rafała Kostrzyńskiego, rzecznika prasowegoUNHCR Polska, który spędził kilka miesięcy na „bałkańskim szlaku”.

(w języku polskim)

 

5 lipca 2017

Tytano, Dolnych Młynów 10, Kraków (budynek vis a vis wejścia, I piętro)

Godz. 19.30
Oprowadzanie po wystawie i spotkanie z autorem fotografii Omarem Marques’em
(w języku angielskim)

 

6 lipca 2017

Tytano, Dolnych Młynów 10, Kraków (budynek vis a vis wejścia, I piętro)

Godz. 18:30

Warsztat / panel dyskusyjny:   Obcy u drzwi – Kryzys migracyjny jako źródło możliwości i wyzwań dla współczesnego społeczeństwa.

Warsztat stawia sobie na celu dyskusję nad mechanizmami dyskryminacji, wykluczenia i stygmatyzowania, które obserwujemy nie tylko w związku z pojawieniem się uchodźców w Europie. Porozmawiamy o tym jak i czym zastąpić retorykę strachu, uprzedzenia i nienawiści, jak mówić o obcych bez uprzedzeń. Na warsztat zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą tematyką, a w szczególności nauczycieli, pedagogów, polityków, dziennikarzy, samorządowców, wychowawców i wszystkich, którzy w swojej pracy chcieliby wykorzystać nowe narzędzia i pomysły do opisu rzeczywistości.

Goście:

Moderator: dr Karolina Czerska-Shaw (Instytut Europeistyki UJ)

 

8 lipca 2017

Tytano, Dolnych Młynów 10, Kraków (budynek vis a vis wejścia, I piętro)
godz. 19:30

Pokaz filmu dokumentalnego "Pokażcie to wszystko światu"reżyser: Andrea Deaglio,2015, Włochy

(W ramach inicjatywy Watch Docs)

Wprowadzenie do filmu: dr hab. Joanna Hańderek, Uniwersytet Jagielloński

(w języku polskim)

 

14 lipca 2017

Tytano, Dolnych Młynów 10, Kraków (budynek vis a vis wejścia, I piętro)

Godz. 12:00
Oprowadzanie kuratorskie w języku polskim

Godz. 17:00
Oprowadzanie kuratorskie w języku angielskim i spotkanie z fotografem

Godz. 18:00

Charytatywna aukcja prac studentów krakowskiej ASP oraz artystów tworzących w Krakowie, dochód z aukcji zostanie przekazany na wsparcie organizacji pracujących z uchodźcami.

Prowadzenie: dr Ewa Krzaklewska / Wojtek Piróg