PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Nowy projekt PMM w Jordanii

Nowy projekt PMM w Jordanii

„Wsparcie uchodźców syryjskich w obozie w Zaatari oraz Jordańczyków w prowincji Al-Mafrak i Irbid w zakresie pomocy społecznej i schronienia” to kolejny projekt, który Polska Misja Medyczna będzie realizować w Jordanii. Projekt, który rozpoczyna się w kwietniu 2018r. realizujemy we współpracy z organizacją lokalną Jordan Health Aid Society International. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w kwocie 1 575 tys. pln.

Najbardziej potrzebujące rodziny syryjskie i jordańskie otrzymają:

- materiały remontowobudowlane do renowacji domów (m.in. farby, szkło, pręty metalowe, glina, zaprawa murarska, blacha, cegły, narzędzia),

- paczki żywnościowe (m.in. kasze, ryże, makarony, płatki zbożowe, mąki, cukier, olej, żywność puszkowana, fasola, groch, koncentraty, bakalie)

- pakiety higieniczne (min. mydła, szampony, chusteczki nawilżane, podpaski, proszki do prania, pasty i szczoteczki do zębów, pieluchy, papier toaletowy, środki czystości).

Domy rodzin wielodzietnych (wychowujących dzieci w wieku szkolnym) zostaną doposażone w meble do nauki (półki, biurka, krzesła). Rodzinom, które wychowują dzieci poniżej 5 r. ż. zostaną rozdystrybuowane apteczki pierwszej pomocy. Beneficjenci, którzy otrzymają pakiety higieniczne wezmą udział w spotkaniach nt. promocji higieny i pierwszej pomocy domowej. W ramach projektu posadzonych zostanie również 100 sadzonek roślin, które w naturalny sposób ograniczą obecność uciążliwych insektów: komarów, much, meszek.

Ponad połowa wszystkich uchodźców mieszkających w Jordanii w obozach, mieszka w Zaatari. Przebywa tam 78994 Syryjczyków (źródło: UNHCR, 21.02.2018 r.), którzy potrzebują pomocy humanitarnej. Obóz powstał w 2012 r., część rodzin przebywa już tam 6 lat, inne przybyły w latach późniejszych. Nieoficjalnie mówi się, że obóz w Zaatari to czwarte największe miasto w Jordanii. Uchodźcy do codziennego przetrwania potrzebują wsparcia w zakresie schronienia, żywienia, pomocy medycznej, edukacji, higieny, pomocy psychologicznej. Wsparcie jest zapewniane, jednak nie dociera do 100% potrzebujących. Kryzys uchodźczy spowodował ponadto obciążenie jordańskich służb państwowych, które nie są w stanie odpowiedzieć na potrzeby najuboższych Jordańczyków i dostarczyć im dobrej jakości usług społecznych. Szczególnie północne prowincje: Al-Mafrak i Irbid przeciążone są z powodu napływu uchodźców z Syrii.

Społeczność uchodźcza nie może wrócić do swoich miejsc pochodzenia z uwagi na wciąż trwającą wojnę. W wyniku tej sytuacji warunki życia uchodźców syryjskich i Jordańczyków stale się pogarszają. Działania projektowe będą służyć polepszeniu ich sytuacji zdrowotnej, ekonomicznej i społecznej.