PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Maysa znów może chodzić - sukces PMM

Maysa znów może chodzić - sukces PMM

Trzyletnia Maysa, dziesięcioletnia Isra, trzynastoletnia Tawaseef, jedenastoletnia Elaf – cztery dziewczynki, które straciły nogi w wyniku działań wojennych na terenie Syrii, stawiają właśnie pierwsze kroki na nowych, profesjonalnych protezach. Od jesieni ubiegłego roku zbiórki na protezy prowadziła Polska Misja Medyczna.

 

Ewa Piekarska i Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej wróciły w czwartek z centrum ortopedycznego w tureckim Mersin. Spotkały się tam z dziewczynkami i lekarzami z syryjskiej organizacji Balsam Medical Organization.

 

- Po trwającej kilka miesięcy zbiórce byłyśmy świadkami pierwszych kroków Maysy i Elaf –nie kryje wzruszenia Małgorzata Olasińska-Chart, koordynatorka pomocy dla Syrii.

 

Protezy otrzymało też dwoje 16-letnich chłopców, Hashem i Khaled, którzy stracili ręce. Polska Misja Medyczna od jesieni prowadziła zbiórkę na protezy dla Maysy oraz dla pięciorga pozostałych dzieci. Wcześniej, dzięki staraniom Polskiej Misji Medycznej i wsparciu ambasady RP w Ankarze, protezy nóg otrzymała dwunastoletnia Hebe. Udało się także dostarczyć protezę dla Nury – matki z Aleppo, która w wyniku wybuchu bomby straciła dziecko i rękę.

 

- W Syrii pierwszeństwo w otrzymaniu protezy mają dorośli mężczyźni, na których spoczywa odpowiedzialność za dom i rodzinę – tłumaczy Olasińska-Chart – Dlatego nasze działania skupiają się na pomocy tym, które na miejscu tej pomocy nie otrzymują: kobietom i dzieciom. Zakup protez nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie i zaangażowanie osób w całej Polsce. Tym samym Polska Misja Medyczna zbliża się do końca projektu, mającego na celu zakup 10 nowoczesnych, elektronicznych protez dla syryjskich dzieci i kobiet, zgodnie ze złożoną deklaracją.

 

Dziesiątym dzieckiem, dla którego Polska Misja Medyczna prowadzi zbiórkę jest siedmioletnia Maya Marhi z regionu Aleppo, która straciła obie nogi. Dziewczynka pochodzi z wyjątkowo ubogiej rodziny. Mieszka w namiocie na wsi. Aby chronić kikuty używa puszek po żywności. Dziewczynce można pomóc na dwa sposoby: kupując wybrany pakiet pomocowy na stronie PMM: http://www.pmm.org.pl/pl/zestawy-2/ lub wpłacając pieniądze na konto Polskiej Misji Medycznej: 08 1240 4650 1111 0010 4607 7315.