PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Pobierz program PIT

Kolejny projekt EVS

Kolejny projekt EVS

Od kwietnia Polska Misja Medyczna realizuje kolejny projekt EVS.

Wolontariat Europejski (European Voluntary Service) to program umożliwiający wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy, podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Programu i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich. W ramach projektu "Helping hand" doświadczenie to, a równocześnie wyzwanie realizują Marta i Jesus. Przedstawiamy relacje z ich działań wolontariackich.

W EVS może brać udział każdy chętny w wieku od 18 do 30 lat. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją poza formalną i nieformalną.

Marta pomaga w ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych "Down Syndrom Association" w Samarze, gdzie zaprzyjaźniła się z jednym z podopiecznych, chłopcem o imieniu Niko. Wraz z jego terapeutką Marta pomaga chłopcu rozwinąć umiejętności związane z mała motoryka i liczeniem, poprzez wdrażanie metod opartych na pedagogice Montessori. Dodatkowo Marta zaangażowała się w prace organizacji, gdzie organizuje spotkania z młodzieżą promujące projekty EVS, jak również przyłączyła się do projektu, którego celem jest założenie centrum psychologicznego w małej miejscowości pod Samarą.

Jesus swoją obecnością wspiera prace placówki „Gaudium et spes" w Krakowie, w skład której wchodzą 3 ośrodki. Ze względu na zainteresowania wolontariusza, większość czasu spędza  na Warsztatach Terapii Zajęciowej, gdzie wraz z gronem terapeutów udziela wsparcia osobą z zaburzeniami psychicznymi. Terapeuci na WTZ wspomagają podopiecznych w specyficznym treningu umiejętności społecznych, który pozwala utrzymać na stałym poziomie zdolność do wykonywania czynności dnia codziennego oraz uczy samodzielności, która umożliwia znalezienie pracy.

Jesus do powierzonych obowiązków podchodzi bardzo odpowiedzialnie i z dużym zaangażowaniem.  Prowadzi dla podopiecznych placówki zajęcia z języka hiszpańskiego oraz gier planszowych rozwijających umiejętności związane z podejmowaniem decyzj. Zaangażowanie się wolontariusza w te zajęcia można z cała pewnością odczytywać jako duży sukces indywidualny i projektu. Wolontariusz angażuje się w popołudniowe życie WTZ oraz PMM; uczestniczył  w Święcie Organizacji Pozarządowych oraz w wyprawie do ZOO, Muzeum Narodowego i w meczu piłki nożnej.

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP