PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Kliniki mobilne na ratunek uchodźcom

Kliniki mobilne na ratunek uchodźcom

Konflikt kurdyjsko-turecki zaognia się. Napływ fali uchodźców uciekających z Syrii do Irackiego Kurdystanu jest pewny. Życie prawie 2 milionów osób jest zagrożonych. Na miejscu pracuje Polska Misja Medyczna, która obsługuje kliniki mobilne w obozach dla uchodźców oraz produkcję protez wewnątrz Syrii.

Od środy wojska tureckie prowadzą operację, w wyniku której prezydent Erdogan chce wyprzeć Kurdów i przesiedlić Syryjczyków do tak zwanej strefy bezpieczeństwa leżącej przy granicy turecko-syryjskiej (obszar sięgający 30 km w głąb Syrii).

„Kolejny raz powtarza się ta sama sytuacja. Ludzie uciekają ze swojej ojczyzny przed wojną. Wielu ludzi straci swoje domy, wielu z nich straci życie. Naszą misją jest przede wszystkich zapewnienie ludności cywilnej wsparcia medycznego. To oni podczas konfliktu cierpią najbardziej”. – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

W tej chwili Kurdowie z Syrii w popłochu przemierzają drogę w samochodach pełnych cennych przedmiotów i pieszo, w dzień i w nocy. PMM jest przygotowana, żeby pomagać. Nasza klinika mobilna pracuje nieustannie w regionie Erbil. W zeszłym roku pomogliśmy 11 365 pacjentom. W najbliższym czasie będzie ich dużo więcej.

W niedługim czasie możemy spodziewać się napływu nawet 250 tysięcy uchodźców. Rząd Regionalny Kurdystanu planuje zbudować 3 obozy - po jednym w prowincjach Erbil, Duhok, Suleimanija. Szacuje się, że około 20% uchodźców nie będzie korzystać z obozów zamieszkując u rodzin lub bliskich. Cała reszta zdana będzie na pomoc organizacji humanitarnych.

Apelujemy o wsparcie pomocy medycznej, zaopatrzenia zespołu medycznego w niezbędne zapasy leków i materiałów medycznych, które wkrótce trafią do potrzebujących. W Irackim Kurdystanie i Syrii prowadzimy działania pomocowe od 2016 roku. Tam zaopatrujemy 2 kliniki mobilne i 2 gabinety dentystyczne.

Jak możesz pomóc?
 
Ufunduj zestaw pomocy lub wpłać dowolną kwotę za zasilenie medyczne kliniki mobilnej.
 

Konto syryjskie PMM:

08 1240 4650 1111 0010 4607 7315

Zestawy pomocowe:

https://www.pmm.org.pl/pl/zestawy-2/