PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Pobierz program PIT

Klinika mobilna na łodzi

Klinika mobilna na łodzi

Przełom w pomaganiu od Polaków. Klinika mobilna na łodzi będzie leczyć Birmańczyków.

6 grudnia Birmańczycy dostaną szczególny prezent. Będzie to klinika mobilna na wodzie, która pomoże pacjentom mieszkającym w odległych zakątkach stanu Wakema, w Mjanmie. Ze względu na trudne ukształtowanie terenu, transport odbywa się tu tylko rzekami, a wielu mieszkańców nie może dotrzeć, kiedy potrzebuje, do ośrodków zdrowia. Pomimo że klinika mobilna na łodzi została już uruchomiona, jej oficjalne otwarcie przypada właśnie dziś. To jedyna taka jednostka medyczna z Polski, powstała w Wakema (region dawnej Birmy) przy współpracy Polskiej Misji Medycznej i finansowaniu Polskiej Pomocy, a więc wszystkich Polaków.

Gdzie pacjent nie może, tam łódka dopłynie

- Zbudowaliśmy tę klinikę, która będzie pływać po delcie rzeki Irawadi, dlatego, że ogrom ludzi nie jest w stanie dotrzeć do jakiegokolwiek centrum medycznego. Z kolei klinika jest w stanie przyjąć około 100 pacjentów dziennie – mówi Magdalena Komperda, koordynator projektu z Polskiej Misji Medycznej.

Łódź PMM jest wyposażona w generator prądu oraz zbiornik na wodę. Pod pokładem mieści się dobrze oświetlony gabinet konsultacyjny z wiatrakami. Na pokładzie znajdziemy mobilne EKG oraz USG, mobilny fotel dentystyczny, zestawy chirurgiczne, drobne sprzęty diagnostyczne: otoskop, pulsoksymetr, ciśnieniomierz, glukometr czy wagę medyczną. Oprócz tego klinika zaopatrzona jest w niezbędne paskowe testy diagnostyczne na malarie, HIV, WZW B, WZW C. Na pokładzie klinki swobodnie może pracować trzech lekarzy i personel pomocniczy.

Pierwszy pacjent

- Kiedy cumujemy do przystani, widzimy, że przy brzegu ustawia się już kolejka pacjentów, którzy pojedynczo wskakują do łodzi. Naszym pierwszym badanym, którego zakwalifikowaliśmy do operacji przepukliny jest chłopiec, który ma 14 lat i mieszka z mnichami w klasztorze. Prawdopodobnie nie ma rodziców. – mówi Renata Popik, chirurg PMM, która przebywa z misją medyczną w Wakema razem z anestezjologiem Justyną Leszczuk.

Mobilna klinika jest przystosowana do wykonywania drobnych, ambulatoryjnych zabiegów chirurgicznych oraz podstawowej diagnostyki. W razie potrzeby łódź może przetransportować pacjenta do szpitala.

Łódź to nie wszystko

- Kontynuujemy badanie na obecność żółtaczki typu B i C. Spośród 9 pacjentów przebadanych na łodzi, aż 4 było zakażonych wirusem WZW B lub C. To ogromna liczba. – mówi Justyna Leszczuk z PMM.

Aby temu zaradzić, oprócz wodnej kliniki mobilnej lokalni lekarze współpracujący z Polską Misją Medyczną prowadzą działania edukacyjne w szkołach ucząc dzieci i młodzież zasad higieny. Medycy przeprowadzają również testy na obecność WZW i w razie potrzeby od razu szczepią uczniów.

Gdy medycy wrócą do Polski, pracę kliniki na łodzi będą kontynuować lekarze z Mjanmy: dr Ko Ko Lynn oraz dr Myat Thu Kway, z którymi Polska Misja Medyczna współpracuje od lat. Podczas wizyt polskich medyków lokalni lekarze tłumaczą z birmańskiego na angielski skomplikowane przypadki chorób pacjentów.

Po zakończeniu projektu PMM klinika mobilna zostanie przekazana partnerowi lokalnemu, Wakema Township Association, który wykorzysta klinikę również w programie diagnozowania i leczenia pacjentów z WZW B – programie rozpoczętym wspólnie z PMM w 2016 roku.

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP