PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Pobierz program PIT

Idziesz na kawę? Pomóż Syrii!

Idziesz na kawę? Pomóż Syrii!

Wspólna akcja Polskiej Misji Medycznej i krakowskich kawiarni na Dzień Uchodźców

Polska Misja Medyczna rozpoczęła kolejną akcję na rzecz pomocy małym Syryjczykom. Przez cały czerwiec, w wybranych kawiarniach w centrum Krakowa można znaleźć opatrunki z napisem „Pomóż Syrii”. Zachęcają one do wsparcia działań Polskiej Misji Medycznej w tym kraju. Pretekstem do akcji jest Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony 20 czerwca.

– Wojna w Syrii i dramat syryjskich uchodźców trwają już ósmy rok. Przedłużający się konflikt powoduje, że z roku na rok coraz mniej osób interesuje się tym, co dzieje się z Syryjczykami. Szukamy innych sensacji. Tymczasem mieszkańcy i osoby uciekające z Syrii ciągle potrzebują naszej pomocy. Międzynarodowy Dzień Uchodźcy to ten moment, w  którym trzeba o nich przypomnieć – mówi Małgorzata Olasińska-Chart, koordynatorka pomocy dla Syrii w Polskiej Misji Medycznej.

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), najwięcej, bo ponad 3,5 mln Syryjczyków przyjęła Turcja. Ponad 900 tys. Syryjczyków trafiło do Libanu, a ponad 660 tys. uchodźców przyjęła sąsiadująca Jordania, gdzie pomaga Polska Misja Medyczna.

– Jordański obóz Zaatari, gdzie obecnie mieszka blisko 80 tys. Syryjczyków, przypomina na pierwszy rzut oka miasteczko. W obozie działają sklepy i małe punkty usługowe, takie jak fryzjerzy czy punkty krawieckie. Jednak to "miasteczko" jest otoczone kolczastym drutem. Polska Misja Medyczna dostarcza rodzinom w obozie paczki żywnościowe i pakiety higieniczne: mydła, szampony, podpaski, proszki do prania, pasty i szczoteczki do zębów, papier toaletowy, ale też materiały remontowo-budowlane – mówi Olasińska-Chart.

– Część rodzin żyje w obozie już siódmy rok. Syryjczycy żyją w kontenerach mieszkalnych i namiotach, próbując stworzyć namiastkę domu i bezpiecznego schronienia. Chcemy im pomóc w zabezpieczeniu domów, tak by deszcz, wiatr czy ostre słońce nie były dla nich uciążliwe – mówi Katarzyna Rydel, koordynatorka projektów pomocowych w Jordanii.

Działania Polskiej Misji Medycznej można wspomóc wrzucając datki do puszek znajdujących się w wybranych kawiarniach. Do akcji włączyły się już w Krakowie: Nowa Prowincja, Bonobo, De Revolutionibus, Siesta Cafe, Piękny Pies, Karma, Ka Udon Bar i Cafe Bergson w Oświęcimiu.

– Krakowianie niejeden raz okazali swoje serce i wsparcie dla poszkodowanych Syryjczyków. Czy to podczas ubiegłorocznego koncertu dla Nury, czy podczas zbiórek na protezy dla dzieci po amputacjach – mówi Małgorzata Olasińska-Chart, koordynatorka pomocy dla Syrii w Polskiej Misji Medycznej – Jesteśmy pewni, że i tym razem zaangażują się w tę prostą akcję pomocy.

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP