PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Pobierz program PIT

Holter zamiast goździka

Holter zamiast goździka

Kobiety w Malawi są szczególnie narażone na choroby związane z nadciśnieniem krwi. By szybciej rozpoznawać nieprawidłowości i zaczynać leczenie, potrzebne są badania. Holter to urządzenie do całodobowego monitorowania ciśnienia krwi, który może w tym pomóc.  Wiosną wolontariusze PMM po raz kolejny polecą do Malawi, by wesprzeć działania szpitali: Queen Elizabeth Hospital i Beit Cure w Blantyre. 

–U osób rasy czarnej nadciśnienie występuje częściej, rozpoczyna się wcześniej, jest gorzej kontrolowane i ma poważniejsze następstwa, jak udary i schyłkowa niewydolność nerek – mówi Arletta Chryścionko, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc, która  w 2017 r. pracowała jako wolontariusz w Malawi w CURE Hospital oraz w Queen Elizabeth Hospital na oddziale pulmonologii. – Szczególnie widoczny jest ten problem u kobiet mieszkających w Malawi. Już w wieku dwudziestu kilku, trzydziestu lat borykają się one z ciężkim nadciśnieniem tętniczym, w wielu przypadkach już powikłanym. Są to kobiety które planują, bądź już są matkami, więc problem ten – chorej, niekiedy niepełnosprawnej matki – dotyka dzieci.

W terapii nadciśnienia tętniczego ważne jest aby dobrze kontrolować ciśnienie tętnicze krwi przez całą dobę, nie tylko w dzień w czasie aktywności, ale również w nocy. Dlatego tak ważne jest badanie - całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego metodą Holter. Dzięki temu badaniu można szybko wykryć niebezpieczne zwyżki ciśnienia, skontrolować skuteczność dotychczasowej terapii, a przez to zapobiec powikłaniom. W Polsce jest to badanie ogólnodostępne, do przeprowadzenia właściwie od ręki. W Malawi – niestety ciągle brakuje sprzętu i dostęp do badań jest mocno ograniczony.

Zbliża się Światowy Dzień Kobiet.

Razem pomóżmy kobietom z Malawi w leczeniu nadciśnienia.

Holter zamiast goździka.

Wpłać pieniądze na konto nr 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem: Holter dla kobiet z Malawi

Wejdź na www.pmm.org.pl/akcja-specjalna i zobacz, jak jeszcze możesz pomóc.

Nasi wolontariusze, chirurg ortopeda Karolina  Siwicka  z mężem Piotrem i dziećmi przez 12 miesięcy 2016/2017 roku  byli w Blantyre w Malawi, gdzie pracowali jako wolontariusze. W czerwcu wsparła ich  Arletta Chryścionko, która była w Malawi przez kilka tygodni. Podczas pobytu w Malawi gościli ją właśnie państwo Siwiccy, którzy zarazili ją swoją pasją pomagania. Karolina i Piotr oraz Arletta Chryścionko ponownie polecą do Malawi, Arletta na 3 miesiące, w czasie których będzie robić badania przesiewowe u kobiet również a rodzina Siwickich na dłużej – będą wspierać działania szpitala w Blantyre.

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP