PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
Wpłać dowolną kwotę na JordaniaII

Pomoc Dla Jemenu

Jordania II

Jordania II

Kilkanaście kilometrów – taka odległość dzieli uchodźców przebywających w obozie Zaatari w Jordanii od granicy z Syrią. W Zaatari są względnie bezpieczni, mieszkają w kontenerach wyremontowanych dzięki wsparciu PMM.

Obóz dla uchodźców w Zaatari, który powstał w 2012 r., zamieszkuje blisko 80 tysięcy Syryjczyków. Prawie 1/5 to dzieci poniżej 5. roku życia.  Największym problemem są ograniczenia w dostawie prądu, wody i środków higienicznych.

Mieszkańcy obozu Zaatari żyją w kontenerach, próbując stworzyć namiastkę domu i bezpiecznego schronienia. Chcąc choć trochę poczuć się jak w domu, wieszają na ścianach zdjęcia i pamiątki. Często zakładają mały ogródek, który przypomina im ich rodzinne strony.

Polska Misja Medyczna i JHAS International wspiera Syryjczyków i Jordańczyków w prowincji Al-Mafrak i Irbid. Dystrybucja materiałów remontowo-budowlanych pomaga dostosować domostwa do warunków atmosferycznych, tak by deszcz, wiatr czy ostre słońce były mniej uciążliwe. Budynki wymagają wielu napraw, dlatego przygotowaliśmy pakiety remontowe dla rodzin, dzięki którym możliwe jest zabezpieczenie instalacji elektrycznej, wymienienie sanitariatów, uszczelnienie i odmalowanie budynków. Każda z rodzin otrzymuje ponadto zestaw 3 sadzonek – ogródki tryskają teraz zielenią, mimo że Zaatari położone jest na pustyni.

Syryjskie i jordańskie rodziny wspieramy także poprzez dystrybucję paczek żywnościowych, pakietów higienicznych, mebli szkolnych i apteczek. Podczas dystrybucji przeprowadzamy spotkania nt. promocji zdrowego stylu życia i higieny oraz pierwszej pomocy domowej.

Projekt „Wsparcie uchodźców syryjskich w obozie Zaatari oraz Jordańczyków w prowincji Al-Mafrak i Irbid w zakresie pomocy społecznej i schronienia” realizowany przez Polską Misję Medyczną otrzymał w latach 2018-2019 wsparcie finansowe MSZ w wysokości 1 550 000 zł.

Jordania_II_01 (Jordania II) Jordania_II_02 (Jordania II) Jordania_II_03 (Jordania II) Jordania_II_04 (Jordania II) Jordania_II_05 (Jordania II) Jordania_II_06 (Jordania II) Jordania_II_07 (Jordania II) Jordania_II_08 (Jordania II) Jordania_II_09 (Jordania II) Jordania_II_10 (Jordania II)

Partnerzy projektu

Projekt „Wsparcie uchodźców syryjskich w obozie Zaatari oraz Jordańczyków w prowincji Al-Mafrak i Irbid w zakresie pomocy społecznej i schronienia” jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.