PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
Wpłać dowolną kwotę na IrackiKurdystan

Pomoc Dla Jemenu

Iracki Kurdystan

Iracki Kurdystan

PMM kontynuuje pomoc medyczną w Irackim Kurdystanie. W maju klinika mobilna z dwójką lekarzy: ginekologiem i pediatrą, pielęgniarką i farmaceutką rozpoczęła konsultacje lekarskie w dwóch obozach dla rodzin przesiedlonych wewnętrznie– Baharka i Harsham, łącznie obejmując opieką ok. 6000 mieszkańców. W obozach tych nie ma żadnej innej organizacji prowadzącej pomoc lekarską.

W obu obozach zostaną otwarte, doposażone i przystosowane do pracy klinki, centra podstawowej opieki medycznej, składające się z kilku tzw. unitów. Będą w nich gabinety lekarskie, punkt badań analitycznych, apteka i rejestracja pacjentów.

W obozach Baharka i Qushtapa zostaną zainstalowane gabinety dentystyczne. W Qushtapa mieszka 7610 uchodźców syryjskich, którzy od 4 lat nie mają dostępu do stomatologa. Pomoc dentystyczne będzie skierowana do uchodźców i przesiedlonych rodzin irackich.

Do obozu Qushtapa zostanie zakupiony nowy mobilny gabinet dentystyczny. Wyposażenie gabinetu do obozu Baharka zostanie w czerwcu 2019 przewiezione z obozu Alwand1 w Diyala, gdzie prace unitu dentystycznego zakończyły się 31 grudnia 2018. W lipcu 2019 do wspólnej pracy ze stomatologami w obozach przyjedzie polska dentystka, Katarzyna Błądek-Grzelczak, która w 2017 pracowała w gabinecie w szpitalu w Khanaqin i obozie Alwand1 doskonale zna realia pracy w Irackim Kurdystanie.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Pediatra dr Zamdar Mohammad Jezhni bada pacjentów w gabinecie lekarskim w kontenerze w obozie Baharka, zamieszkałym przez 1320 przesiedlonych rodzin. Klinika mobilna przyjeżdża tu w każdy poniedziałek. Dr Hameed przyjmuje dziennie ok. 65 pacjentów. Jest jedynym pediatrą w obozie.


Ginekolog dr Zina Mohammed Idris bada dzieci i kobiety. Opieka nad kobietami w ciąży i małymi dziećmi to główne obowiązki dr Idris. Jest jedynym ginekologiem pracującym w obozie Kawargosk, gdzie 75% mieszkańców, czyli ok. 5900 osób to kobiety i dzieci. Dr Idris przyjeżdża do obozu z kliniką mobilną w każdą niedzielę. Także kilkuletnie dziewczynki są jej pacjentkami. Mamy zwykle wolą by ich małe córki były badane przez lekarza-kobietę.


Pacjenci lekarzy cierpią na infekcje dróg oddechowych, zapalenia dróg moczowych, a także choroby grzybicze. Wielomiesięczne zaniedbania higieniczne, a także wcześniejszy brak lekarza w obozie sprawiają, że do lekarzy kliniki mobilnej Polskiej Misji Medycznej trafia wiele pacjentów z przewlekłymi chorobami skóry i nieleczonymi infekcjami.

iracki_kurdystan_1 (Iracki Kurdystan) iracki_kurdystan_2 (Iracki Kurdystan) iracki_kurdystan_3 (Iracki Kurdystan) iracki_kurdystan_4 (Iracki Kurdystan) iracki_kurdystan_5 (Iracki Kurdystan) iracki_kurdystan_6 (Iracki Kurdystan) iracki_kurdystan_7 (Iracki Kurdystan) iracki_kurdystan_8 (Iracki Kurdystan) iracki_kurdystan_9 (Iracki Kurdystan) iracki_kurdystan_10 (Iracki Kurdystan) iracki_kurdystan_11 (Iracki Kurdystan) iracki_kurdystan_12 (Iracki Kurdystan) iracki_kurdystan_13 (Iracki Kurdystan)

Partnerzy projektu

Projekt „Pomoc medyczna i dentystyczna dla uchodźców, osób przesiedlonych i społeczności lokalnej w guberni Erbil” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.