PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Pobierz program PIT

EXIT ROOM AFRYKA

EXIT ROOM AFRYKA

24 maja w Krakowie odbył się konkurs i spotkania w ramach projektu EXIT ROOM AFRYKA. Jednym z gości wydarzenia była Ewa Piekarska.

Projekt został przygotowany przez cztery studentki Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ oraz grono pracowników naukowych instytutu.        W atrakcyjny i innowacyjny sposób, miał pokazać licealistom, że studiowanie to nie tylko życie polegające na uczęszczaniu na zajęcia, zbieraniu plików notatek i nauce, ale także  na badaniu nowych gruntów, realizowaniu swoich pasji i uczeniu się poprzez kreatywne działanie. Dlatego też, uczniowie zaproszeni zostali do gry typu escape room, która ostatnio na rynku usług rozrywkowych odnosi wielkie sukcesy, ale w przypadku tego konkretnego projektu, miał też poza walorem rozrywkowym, przynieść korzyści edukacyjne związane z tematyką afrykanistyczną oraz materiami na co dzień poruszanymi w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych. Do konkursu zgłosiły się cztery drużyny licealistów: I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego z Pszczyny, V Liceum im. Augusta Witkowskiego z Krakowa, Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki z Krzeszowic oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II z Tarnowa. Uczniowie zacięcie rywalizowali na przestrzeni trzech pokojów, wewnątrz których musieli pracować z materiałami kartograficznymi, ikonografikami oraz danymi statystycznymi. Ostatecznie zwyciężyło I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego z Pszczyny, które wykazało się wiedzą, spostrzegawczością oraz niebywałą umiejętnością pracy w grupie.

            Równolegle do przeprowadzanej gry, odbył się cykl wykładów otwartych, które tematycznie oscylowały wokół problemów kontynentu afrykańskiego. Wśród prelegentów znalazł się dr hab. Robert Kłosowicz, prof. UJ, który jako wieloletni badacz naukowy, opowiedział o stosunkach międzynarodowych w Afryce Subsaharyjskiej.  Następnie wystąpiła Ewa Piekarska, która, jako pracownik Polskiej Misji Medycznej, wielokrotnie wyjeżdżała do Afryki.  Poruszony został także problem Sahary Zachodniej w stosunkach międzynarodowych, na której temat swój wykład wygłosiła dr Joanna Mormul. Podczas wykładów, swoimi doświadczeniami podzielili się także Mateusz Gurbiel, który opowiedział o swoich doświadczeniach z Madagaskaru, gdzie przebywał z ramienia Polskiej Fundacji dla Afryki oraz Piotr Tomza, który był bezpośrednim uczestnikiem podróży "Afryka Nowaka" podążającej śladami wybitnego podróżnika Kazimierza Nowaka.

Dziękujemy za zaproszenie do udziału w projekcie i życzymy wiele sukcesów inicjatorkom oraz licealistom.

            Funpage:  https://web.facebook.com/exitroom.exitroom/  

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP