PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Aukcja Szopek dla PMM

Aukcja Szopek dla PMM

25 listopada w Celestacie przy ul. Lubicz 16 o godz. 16:30 odbędzie się III Aukcja Szopek Krakowskich organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Część środków zebranych podczas aukcji zostanie przeznaczona na działania Polskiej Misji Medycznej, która została partnerem społecznym wydarzenia.

 

Polska Misja Medyczna udziela pomocy medycznej w najbiedniejszych regionach świata, m.in. w Syrii, Zambii czy Mjanmie. Pomoc kieruje do najbardziej poszkodowanych i bezbronnych: kobiet i dzieci.

„Środki zebrane podczas Aukcji Szopek Krakowskich przeznaczymy na sfinansowanie profesjonalnych protez dla dzieci, które straciły kończyny podczas bombardowań w Syrii. Dzięki naszym wcześniejszym zbiórkom protezy otrzymały już Nura i Hebe, które właśnie na nowo uczą się chodzić. Wkrótce protezę otrzyma także trzyletnia Maysa, ale w kolejce czeka jeszcze wiele okaleczonych dzieci, dlatego pieniądze są potrzebne cały czas” – mówi Ewa Piekarska, prezes Polskiej Misji Medycznej.

Magdalena Błachuta z działu Promocji i Marketingu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa dodaje: „Tegoroczna III Aukcja ma zupełnie nową formułę. Jako instytucja kultury, która niewątpliwie wpływa na postawę mieszkańców Krakowa, postanowiliśmy poszerzyć swoje działania o społeczną odpowiedzialność. Już nie tylko wspieramy szopkarzy, którzy uprawiają to unikatowe rzemiosło, ale uwrażliwiamy innych, dlatego część dochodów z aukcji zostanie przekazana na rzecz Polskiej Misji Medycznej. W ten sposób kolorowa szopka, w której jak w soczewce skupiają się tradycje Krakowa, daje także możliwość czynienia dobra”.

 

Aukcję poprzedzą prezentacje tradycji i zwyczajów krakowskich depozytariuszy takich tradycji, jak: szopka krakowska, obrzędy Bractwa Kurkowego, pochód Lajkonika, krakowska koronka klockowa, światy z opłatka i wywodzący się z nich pająk rogaty z Krowodrzy oraz wycinanka krakowska. Prezentacje rozpoczną się o godz. 13, a na godz. 15 zaplanowano debatę, podczas której uczestnicy – depozytariusze krakowskich tradycji i mieszkańcy Krakowa – porozmawiają o tym, jak chronić i upowszechniać lokalne zwyczaje oraz jak skuteczniej wykorzystać je w promocji miasta. Debatę i aukcję poprowadzi Łukasz Wojtusik, dziennikarz Radia TOK FM i Radia Złote Przeboje.

 

Polską Misję Medyczną możesz wesprzeć na dwa sposoby: kupując wybrany pakiet pomocowy na stronie PMM: http://www.pmm.org.pl/pl/zestawy-syria/ lub wpłacając pieniądze na konto PMM: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444, z dopiskiem „protezy”.