PRZEKAŻ 1% TWOJEGO PODATKU

KLIKNIJ I DOFINANSUJ POMOC
WEŹ UDZIAŁ W PMM AKCJA SOS
WPŁAĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA KONTO

Akcja specjalna PMM w Wenezueli

Akcja specjalna PMM w Wenezueli

Dzieci w Wenezueli nie są szczepione od 2 lat. Maja Ostaszewska wraz z Polską Misją Medyczną apelują o pomoc

Trwający w Wenezueli kryzys gospodarczy i humanitarny zmusił już 4 miliony Wenezuelczyków do ucieczki z kraju. Ci, którzy zostali, żyją w ekstremalnych warunkach – bez prądu, żywności i leków. Umieralność, szczególnie wśród niemowląt i dzieci, dramatycznie wzrosła. Polska Misja Medyczna pracuje na miejscu z organizacją Deus Caritas Est, niosąc pomoc medyczną w Rubio, w regionie Táchira. Szpitale apelują o zakup szczepionek przeciwko żółtaczce. Niemowlęta nie są szczepione od 2 lat.

Wejdź na stronę www.pmm.org.pl/akcja-specjalna i wesprzyj akcję.

Kryzys, który zbiera żniwo

Sytuacja gospodarcza w Wenezueli pogarszała się już od 2014 roku. Kryzys osiągnął apogeum w styczniu 2019 roku, kiedy w sfałszowanych wyborach na prezydenta został ponownie wybrany Nicholas Maduro. W grudniu 2018 roku hiperinflacja sięgnęła 1,7 miliona procent ze względu na małe wydobycie ropy naftowej związane z niegospodarnością rządzących. Władza niejednokrotnie odmawiała przyjęcia pomocy humanitarnej z innych krajów.

Wenezuelczyków nie stać na podstawowe produkty żywnościowe oraz leki. Obecnie ich pensja wynosi średnio 6 dolarów miesięcznie. Tylko w regionie Táchira prawie 10 tysięcy dzieci i kobiet w ciąży zostało zakwalifikowanych jako niedożywione. Na granicy z Kolumbią panuje chaos – to tam zdezorientowany tłum mieszkańców Wenezueli szuka pomocy.

Pomoc medyczna potrzebna od zaraz

Pomoc humanitarną utrudnia rząd, który blokuje dostawy żywności oraz sprzętu medycznego. Część lekarstw można dostarczyć z sąsiedniej Kolumbii, jednak zdarza się, że na pomoc jest już za późno, bowiem czas podania szczepionki lub leku jest bardzo istotny.

Według Raportu Ministerstwa Zdrowia sytuacja medyczna w Wenezueli jest jedną z najtrudniejszych w przeciągu ostatnich kilku dekad. W 2017 roku na skutek braku dostępu do leków oraz sprzętu medycznego śmiertelność wśród matek wzrosła o 65%, a wśród niemowląt – o 30%. Największy na świecie, bo ponad 10-krotny wzrost zachorowań na malarię odnotowano w Wenezueli (z 36 tys. w 2009 r. do 414 tys. w 2017 r.).

 

 – Kryzys infrastruktury medycznej w tak krótkim czasie jest alarmujący. Dla przykładu: wskaźnik gruźlicy jest najwyższy w kraju od ostatnich czterech dekad – to około 13 tysięcy przypadków w 2017 roku – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, która obecnie koordynuje działania pomocowe w Wenezueli.

 

Maja Ostaszewska apeluje o pomoc

Polska Misja Medyczna we współpracy z organizacją Deus Caritas Est pomagają na miejscu w szpitalu w Rubio. Brakuje tam personelu medycznego, ze stanu Táchira wyjeżdżają lekarze i pielęgniarki.

 – Od 2 lat obserwuję pogarszającą się sytuację zdrowotną kobiet i dzieci, a także brak dostępu do szczepionek w szpitalu w Rubio. Dzieci chorują na odrę, żółtaczkę i błonicę – z powodu braku szczepień – dodaje Jackson Carrillo, założyciel Deus Caritas Est. 

 

Do akcji w Wenezueli włączyła się Maja Ostaszewska. – Jestem mamą dwójki dzieci. Wiem, co to znaczy ich zdrowie i bezpieczeństwo. Tymczasem niemowlęta od 2 lat nie są szczepione, grozi tam epidemia żółtaczki – apeluje Ostaszewska, wspierając działania PMM. Znana aktorka nagrała krótki film, w którym prosi o pomoc dla małych Wenezuelczyków.

Wideo z Mają Ostaszewską – www.youtube.com/watch?v=GA9IPVGlgbk&feature=youtu.be

Wesprzyj działania Polskiej Misji Medycznej i Deus Caritas Est w Wenezueli

Wpłać pieniądze na konto nr 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem: WENEZUELA

lub wejdź na stronę: www.pmm.org.pl/pl/akcja-specjalna.