Papua Nowa Gwinea

Działania medyczne w Papui Nowej Gwinei. Szkolenia, konsultacje medyczne i zabiegi chirurgiczne. Współpraca ze szpitalem w Kundiawie

Dlaczego?

Dlaczego pomagaliśmy w Papui Nowej Gwinei?

Postępy Papui Nowej Gwinei w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju są powolne i nierówne w całym kraju. Prowincje o najwyższym poziomie śmiertelności dzieci do 5. roku życia, mają także niski odsetek szczepień. Głównymi chorobami, z którymi borykają się mieszkańcy tego wyspiarskiego kraju, są choroby zakaźne, takie jak zapalenie płuc, gruźlica, malaria i choroby brudnych rąk oraz przewlekłe choroby niezakaźne.

Trudny teren, brak infrastruktury drogowej oraz wysokie koszty świadczenia usług medycznych sprawiają, że dotarcie do lekarza często jest niemożliwe.
Otaczamy opieką medyczną kobiety w ciąży i małe dzieci.
Przemysław Lipiński,
koordynator projektu
Jak?

Jak pomagaliśmy w Papui Nowej Gwinei?

Od 2015 roku współpracujemy z polskimi misjonarzami w Papui Nowej Gwinei. Nasza pomoc to przede wszystkim szkolenia, konsultacje medyczne i zabiegi chirurgiczne.

W listopadzie 2017 r. trójka wolontariuszy: stomatolog Katarzyna Błądek-Grzelczak, chirurg Przemysław Lipiński oraz farmaceuta Tomasz Grzelczak przeprowadzili szkolenia z zakresu leczenia ran, stosowania pomp podciśnieniowych oraz leczenia bólu, przeliczania dawek leków, higieny jamy ustnej, przygotowywania proszku do czyszczenia zębów. Wykonali 101 zabiegów chirurgicznych, przyjęli 376 pacjentów stomatologicznych, u których wykonano 233 ekstrakcje i 240 wypełnień.

W kwietniu 2018 roku do Papui Nowej Gwinei wyjechali specjalista urologii Paweł Pudełko oraz mgr farmacji Michał Tracz. W czasie pobytu w diecezji Mendi przeszkolili w zakresie podstaw urologii i farmakologii 50 studentów studium medycznego. Specjaliści odwiedzili okolice jeziora Mendi: Qtubu, Tamenda, Inu, Tuyebi – miejsca, w których udzielali pomocy medycznej ponad 160 pacjentom z problemami urologicznymi, skórnymi a także z niepłodnością.

Podjęliśmy również współpracę ze szpitalem w Kundiawie, gdzie ordynatorem jest polski chirurg, ks. Jan Jaworski. Paweł Pudełko szkolił w zakresie operacji prostaty, a Michał Tracz przeprowadził kompleksowy audyt szpitala, którego wyniki zostały przedstawione zarządowi szpitala i prowincji.
160
pacjentów
z problemami urologicznymi
376
konsultacji
stomatologicznych
1
szpital
objęty audytem
Komu pomagaliśmy?

Historie osób

Otaczamy opieką medyczną kobiety w ciąży i małe dzieci. Pomagamy uchodźcom w obozach na Bliskim Wschodzie. Poznaj historie ludzi, których wspieramy.

poznaj Myata

To nie była moja pierwsza misja. Czekając na lot do Mjanmy, czułam, że będzie to wyjątkowy wyjazd. Powiedziałam o tym Justynie, która ze mną wyruszała w podróż. Ja – chirurg, i Justyna – anestezjolog. Szpital w Wakemie nie przypomina miejsca, w którym pracuję w Polsce. Duża wilgotność sprawiała, że czułam, jakbym operowała w szklarni. Moją uwagę zwróciło zaangażowanie lokalnego personelu medycznego. Chcieli się uczyć ode mnie. To miłe, że zostawia się po sobie ślad. Pamiętam jeden dzień. Nie różnił się od pozostałych, a jednak… Nagle na szpitalnym korytarzu rozległ się hałas. Pielęgniarka weszła do sali, mówiąc coś, czego początkowo nie mogłam zrozumieć. Wyszłam na korytarz i dostrzegłam oparzonego chłopca. Blizny były tak poważne, że nie mógł zamykać ust. Wiedziałyśmy z Justyną, że będziemy proszone o operację. Nie musiałyśmy rozmawiać – wymieniłyśmy tylko spojrzenia, chciałyśmy pomóc chłopcu. Myat był bardzo dzielny i pełen nadziei, że mu pomożemy. Chciałam zrobić wszystko, co możliwe. W trakcie operacji nagle zgasło światło. To nie mogło nas powstrzymać, pomogłyśmy sobie latarkami z telefonów. Operacja się udała. Myat otrzymał od nas niejako nowe życie. Z uśmiechem wychodził ze szpitala. To wielka nagroda dla lekarza. Tego chłopca nigdy nie zapomnę. Dla takich chwil warto żyć!

01

01

Kto pomagał?

Kto pomagał w Papui Nowej Gwinei?

Jesteśmy jedną z niewielu polskich organizacji pozarządowych, które udzielają pomocy medycznej. Pomagamy tam, gdzie potrzeby są największe. Nasza pomoc ma charakter długofalowy – przynosi trwałe zmiany w społecznościach, które wspieramy.
Polska misja medyczna
Przemysław Lipiński
koordynator projektu
Współfinansowanie
Transfer Multisort Elektronik
Transfer Multisort Elektronik wspiera działania Polskiej Misji Medycznej w Papui Nowej Gwinei.
Partner
Polscy misjonarze w Papui Nowej Gwinei
Pomoc Medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.