Malawi i Zambia

Dożywianie dzieci w Zambii. Działania medyczne w Malawi. Operacje chirurgiczne i rehabilitacja pacjentów ortopedycznych. Praca wolontariuszy z Polski

Dlaczego?

Dlaczego pomagamy w Malawi i Zambii?

Według raportów centrum zdrowia St. Joseph w Zambii, około 60% dzieci poniżej 5. roku życia jest niedożywionych. Dzięki projektowi edukacji matek w zakresie przygotowania zbilansowanych pod kątem dietetycznym posiłków składających się z lokalnych produktów pomogliśmy prawie pół tysiącom dzieci!

Wypadki komunikacyjne są prawdziwą plagą w Malawi, której jak dotąd nikomu nie udało się zahamować. Malawi jest w pierwszej 10-tce krajów z najwyższym odsetkiem ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych: 43,10 na 100 000 osób.
Głównie zajmujemy się ortopedią dziecięcą. Niesiemy darmową pomoc, leczymy dzieci bez żadnych opłat.
Karolina Siwicka,
lekarz chirurg ortopeda
Jak?

Jak pomagamy w Malawi i Zambii?

We wrześniu 2017 roku podjęliśmy współpracę z St. Joseph Rural Health Centre w Chamilali-distrikt Nyimba (Zambia). Dzięki inicjatywie pracowników centrum, którzy oszacowali, że 60% ich małych pacjentów poniżej 5. roku życia było niedożywionych, pomogliśmy prawie pół tysiącom dzieci. Główny nacisk położyliśmy na edukację matek, które dzięki zdobytej wiedzy potrafią zadbać o zrównoważoną, opartą na lokalnych składnikach dietę w swoich rodzinach. Zakupiliśmy ponadto głowicę kardiologiczną do aparatu USG dla szpitala misyjnego w Katondwe w Zambii. Objęliśmy również patronatem 3-miesięczny wolontariat w szpitalu.

W Malawi przebywa zaprzyjaźniona z PMM rodzina Siwickich. W miejscowości Blantyre znajduje się szpital Beit Cure świadczący bezpłatne usługi dla dzieci z Malawi i krajów ościennych. Widząc ogromne zaangażowanie ortopedy Karoliny Siwickiej, kierującej tutejszym zespołem, wsparliśmy finansowo jej działania, zaopatrując szpital w pompę do podciśnieniowego leczenia ran.

W czerwcu do Malawi przyleciała także Arletta Chryścionko, pulmonolog. Arletta wspierała działania personelu medycznego szpitala Quenn Elizabeth. Dzięki środkom pozyskanym przez PMM zakupiono aparat do monitorowania ciśnienia krwi i nebulizator.
279
operacji
ortopedycznych
2
lekarzy z Polski
ortopeda i pulmonolog
280
konsultacji
medycznych
komu pomagamy?

Historie osób

Wiele dzieci cierpi na deformacje kończyn, a sama rehabilitacja nie wystarczy. Wtedy doświadczony ortopeda jest na wagę złota. Z porad lekarzy korzystają nie tylko Malawijczycy, ale też mieszkańcy pobliskiego Mozambiku.

poznaj Harriet

W 2016 roku Harriet miała 11 lat i mieszkała z rodzicami w małej wsi niedaleko Blantyre w Malawi. Choć Malawi znajduje się na liście najbiedniejszych krajów świata, Harriet była szczęśliwa – miała rodziców i była zdrowa. Niestety dziewczynkę potrąciło auto, od tego czasu zaczęły się jej poważne problemy z nogą. Nie tylko nie mogła chodzić, ale pogarszający się stan zdrowia sprawił, że przestała uczęszczać do szkoły i widywać się z przyjaciółmi. Problemy z nogą były tylko początkiem ciężaru, jaki niebawem mała Harriet musiała wziąć na swoje barki. W krótkim odstępie czasu zmarli jej rodzice. Stan zdrowia Harriet nieustannie się pogarszał. Dziewczynka przestała jeść i pić, powoli zamykała się w swoim świecie, unikając ludzi. W 2019 roku Karolina Siwicka, ortopeda Polskiej Misji Medycznej w szpitalu w Blyntyre, podczas rutynowej wizyty w różnych osadach, natknęła się na Harriet, która wówczas była już w bardzo złym stanie fizycznym i psychicznym. Lekarze przetransportowali Harriet do szpitala, przeprowadzono skomplikowaną operację rekonstrukcji stawu skokowego. W ciągu ostatnich miesięcy Harriet przeszła kilkadziesiąt zabiegów. Dziś już samodzielnie chodzi, zaczęła jeść i pić, znajduje się również pod stałą opieką psychologa.

01

01

Kto pomaga?

Kto pomaga w Malawi i Zambii?

Jesteśmy jedną z niewielu polskich organizacji pozarządowych, które udzielają pomocy medycznej. Pomagamy tam, gdzie potrzeby są największe. Nasza pomoc ma charakter długofalowy – przynosi trwałe zmiany w społecznościach, które wspieramy.
Polska misja medyczna
Ewa Piekarska
koordynator projektu
Współfinansowanie
Transfer Multisort Elektronik
Transfer Multisort Elektronik wspiera działania Polskiej Misji Medycznej w Zambii oraz Malawi.
Partner
St. Joseph Rural Health Cener
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.