Grecja

Pomoc medyczna dla uchodźców w obozie Vial na Chios. Zabezpieczenie przy zejściu uchodźców na ląd. Praca w przychodni i pogotowiu ratunkowym

Dlaczego?

Dlaczego pomagaliśmy w Grecji?

Tylko w 2015 roku na wyspy greckie z Turcji dostało się około 800 tysięcy ludzi. W kolejnych latach ta liczba spadała do ponad 32 tys. w 2018 roku.

W latach 2013-2019 podczas próby przedostania się przez Morze Śródziemne do Europy z Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej życie straciło 6191 osób. 13602 uważa się za zaginione.

Obóz Vial to jeden z wielu obozów na greckiej wyspie Chios, przeznaczony dla osób oczekujących na decyzję w sprawie ochrony międzynarodowej. W 2018 roku na wyspie znajdował się tylko jeden szpital – dla 60 tys. miejscowych i około 3 tys. uchodźców, zaś w obozie Vial pracował wyłącznie jeden lekarz, zatrudniony przez władze greckie.
Były też oczywiście miłe chwile. Niesamowita radość młodego chłopaka z astmą, gdy dostał inhalator, na który czekał kilka tygodni.
Anna Kozak-Sykała,
lekarz neurolog
Jak?

Jak pomagaliśmy w Grecji?

Na miejsce udali się nasi lekarze i wolontariusze, aby wspomóc organizację Salvamento Maritimo Humanitario, która jako jedyna spoza Grecji ma pozwolenie na prowadzenie działalności leczniczej na terenie obozu Vial oraz zabezpieczanie medyczne przy zejściu uchodźców z pontonów na ląd.

Poza regularnymi konsultacjami w obozie zapewniali oni obsługę medyczną na zasadzie pogotowia ratunkowego (w godzinach nocnych). Zabezpieczyli medycznie łącznie 20 zejść na ląd oraz dyżurowali w godzinach od 22 do 8 rano w przychodni obozowej (interwencje w nagłych przypadkach).

Internista Magdalena Kopczyńska, pielęgniarka Joanna Frątczak, neurolog Anna Kozak-Sykała i lekarz Andrzej Sykała spędzili na Chios 8 tygodni (w tym okres pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem).
8
tygodni pracy
w przychodni i pogotowiu ratunkowym
4
lekarzy z Polski
opiekujących się uchodźcami
20
zabezpieczeń
przy zejściu uchodźców na ląd
Komu pomagaliśmy?

Historie osób

Otaczamy opieką medyczną kobiety w ciąży i małe dzieci. Pomagamy uchodźcom w obozach na Bliskim Wschodzie. Poznaj historie ludzi, których wspieramy.

poznaj Hebe

Hebe miała oliwkowe oczy, niepewne – tak je zapamiętałam, gdy zobaczyłam ją pierwszy raz. I różowo-biały sweterek, jeszcze sprzed wojny, kiedy Hebe biegała do szkoły i sklepu z baklawą w Aleppo. Luty 2017: Hebe ma 12 lat i mieszka w Turcji u wujka, który uciekł z Syrii. Już nie biega, bo nie ma nóg, urwała je bomba. W Turcji miała dostać protezy, z gąbki, z ciężkimi stopami z gipsu. Nie mogła na nich nawet stać, skrzywiła kręgosłup. Hebe przecież mogłaby być moją córką! Pomyślałam: Hebe musi mieć nogi… Pierwotnie operacja miała być w Polsce, ale Hebe nie miała paszportu ani cienia szansy na ten dokument, bo jej rodzice nie mogli opuścić Syrii. Jednak udało się – podpisali zgodę na paszport dla córki. Hebe nie mogła jechać sama ani też z wujkiem (przecież mógłby uciec na pierwszym lotnisku w Europie). Z babcią, która miała paszport i przedostała się przez granicę do Turcji, także nie pojechała, ponieważ konsul nie wyraził zgody na wizy do Polski. Pisałyśmy pisma do ministrów, premiera, prezydenta. Poruszyłyśmy media. Stał się cud! – Halo, rząd przyznał fundusze na protezy dla Hebe, ale musimy je zrobić w Turcji – powiedział konsul. Styczeń 2018: znów w Turcji, pod tymi schodami, po których rok temu Hebe zsuwała się na pupie. Teraz szła, ostrożnie stawiając nogi i patrząc mi prosto w oczy. Wysoka i uśmiechnięta dziewczynka.

01

01

Kto pomagał?

Kto pomagał w Grecji?

Jesteśmy jedną z niewielu polskich organizacji pozarządowych, które udzielają pomocy medycznej. Pomagamy tam, gdzie potrzeby są największe. Nasza pomoc ma charakter długofalowy – przynosi trwałe zmiany w społecznościach, które wspieramy.
Polska misja medyczna
Xymena Dyduch
koordynator projektu
Współfinansowanie
Polska Misja Medyczna
Środki własne Stowarzyszenia przy wsparciu Darczyńców.
Partner
Salvamento Maritimo Humanitario
Hiszpańska organizacja Salvamento Maritimo Humanitario powstała w odpowiedzi na kryzys humanitarny na Morzu Egejskim w listopadzie 2015 r. Pomaga ludziom, którzy ryzykując życie przemierzają morze w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia.
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.