Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
4 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Syria

Syryjczycy potrzebują pomocy

Czas czytania
4 minuty

350 tysięcy Syryjczyków potrzebuje pomocy medycznej. Bilans ostatnich dni wojny w Syrii. Bezpośrednia pomoc do tej pory była tam bardzo utrudniona, ze względu na zakaz wjazdu organizacji humanitarnych.

Bilans ostatnich dni wojny w Syrii

Według raportu organizacji zarządzającej obozami w Syrii (CCCM Cluster) już 15 tysięcy uchodźców śpi pod gołym niebem bez opieki medycznej przy granicy z Turcją. Setki tysięcy ludzi uciekło przed bombardowaniami na granicę syryjsko-turecką. Cała infrastruktura medyczna w Syrii została zniszczona. Bezpośrednia pomoc do tej pory była tam bardzo utrudniona, ze względu na zakaz wjazdu jednostek humanitarnych.

Polska Misja Medyczna pomaga z organizacją Humanitarian Message i syryjskimi lekarzami działającymi w prowincji Idlib.

– Wojna nie omija kobiet, dzieci, starców, a nawet rannych znajdujących się w punktach medycznych. Tylko w ostatnich 2 miesiącach zbombardowano 11 placówek medycznych, w wyniku czego śmierć poniosło 11 osób, a 40 zostało rannych. Od kwietnia 2019 roku blisko 78 ośrodków medycznych zostało zniszczonych. – mówi Mohamad Shardob, jeden z syryjskich lekarzy działających wewnątrz Syrii.

Skutkiem bombardowań placówek medycznych jest pozbawienie przynajmniej 130 000 ludzi opieki medycznej, z kolei 11 000 pacjentów wymagających opieki psychologicznej nie zostanie nią objętych, a 1500 operacji, które normalnie by się odbyły, nie zostanie przeprowadzone.

Inkubatory są zawsze zajęte, a wiele noworodków straciło życie z powodu opóźnienia w opiece medycznej. Liczba rannych rośnie z dnia na dzień, a większość pojazdów ratunkowych zostało zniszczonych. – dodaje Sharob.

Michał Żebrowski wspiera akcję PMM na rzecz Syrii

Aktor i dyrektor Teatru 6. piętro Michał Żebrowski w spocie społecznym Polskiej Misji Medycznej dał głos małej Lanie (link na dole informacji). Dziewczynka ma 5 lat i od kiedy rok temu bomba spadła na jej dom, życie jej rodziny stało się pasmem dramatów.

W 2018 roku jedna z bomb spadła na dom w Idlib, w którym mieszkała rodzina Lany. Sąsiedzi wydobyli z ruin całą rodzinę, ale nigdzie nie było widać śladu dziewczynki. Hamada, najstarszy brat, nie poddawał się, dopóki nie wydobył siostry spod gruzów – opowiada Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Lekarze musieli amputować dziecku część nóżki, ale udało im się ocalić kolano.

Takich dzieci, jak Lana, żyje w Syrii tysiące, a Polacy już od 4 lat pomagają dzieciom i kobietom w Syrii stanąć na nogi, dzięki nowoczesnym protezom. Szacuje się, że w wyniku wojny około 54 000 ludzi straciło przynajmniej jedną kończynę.

Jesteśmy tam, gdzie nie ma słowa wybór

Polska Misja Medyczna od 4 lat prowadzi projekty medyczne w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Dzięki wsparciu darczyńców 320 dzieci stanęło na nogi dzięki protezom, a tysiące kobiet i dzieci, żyjących w obozach skorzystało z pomocy medycznej. W Idlib działamy z organizacją syryjskich lekarzy Humanitarian Message, którzy dostarczają środki medyczne do szpitali w Syrii.

Na ten cel została uruchomiona zbiórka, a pomóc może każdy przekazując nawet symboliczną kwotę!

Posłuchaj Michała Żebrowskiego i historii Lany!

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera